Ukrayna'da kırmızı alarm: Kıyiv'in Brovarı bölgesinde askeri radar iletişim merkezi vuruldu

Güncel
Manas
01 Mart 2022, 03:07
Manas
01 Mart 2022, 03:07

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de 1 Mart 2022 tarihi erken saatlerde işgalcilerin düzenlediği saldırı sonrasında büyük bir patlama sesi duyuldu. Saldırıda, Brovarı bölgesinde askeri radar iletişim merkezi vuruldu. Patlama sonucunda 1 kişi hayatını kaybetti, 5 kişi yaralandı. Ukrayna hava savunma sistemleri saldırıya anında karşılık vermeye başladı. Brovarı Belediye Başkanlığı ve Ukrayna İçişleri Bakan Yardımcısı Anton Geraşenko tarafından, şehre saldırı olduğu ve sığınaklara gidilmesi gerektiğiyle ilgili duyuru yapıldı. Saldırıda, termobarik İskender füzelerinin kullanıldığı öne sürüldü.

Rusya ve Ukrayna arasında yapılan müzakerelerin hemen bitiminde başkent Kıyiv’e 20 kilometre mesafede bulunan Brovarı şehrinde şiddetli bir patlama meydana geldi. Kıyiv’de büyük bir patlama sesinin duyulmasının ardından sirenler çalmaya başladı. Son edinilen bilgilere göre, olayda 1 kişi hayatını kaybetti ve yaralıların olduğu öğrenildi. İşgalci Rus askerleri tarafından askeri radar iletişim merkezi vurulmasının ardından Ukrayna ordusu kırmızı alarma geçti.

Kharkiv yakınlarında şiddetli patlama!..

BROVARI BELEDİYE BAŞKANI SAPOJKO’DAN “SIĞINAKLARDA KALIN” MESAJI

Brovarı Belediye Başkanı İgor Sapojko, şehre saldırı olduğunu ve sığınaklara gidilmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Birkaç dakika önce şehre hava saldırısı düzenlendi. En az 6 yaralı var. Sığınaklarda kalın.” duyurusunda bulundu.

Öte yandan Ukrayna İçişleri Bakan Yardımcısı Anton Geraşenko telegram hesabından yaptığı açıklamada, “Kıyiv’e İskender Balistik Roketi atıldı. Vurulan yer ve sivillerin durumu için acil inceleme başlatıldı.” dedi.