Ukrayna’da Kırım Tatarlarında Dil ve Kültür konulu yaz okulu

Eğitim
Anife Bilal
10 Haziran 2022, 15:05
Anife Bilal
10 Haziran 2022, 15:05

Ukrayna Küçükler Bilim Akademisi, 7-9 Haziran tarihleri arasında “Kırım Tatarları: Dil ve Kültür” konulu yaz okulu düzenledi. Çevrimiçi olarak düzenlenen dersler sırasında Ukrayna’nın yerli halkı olan Kırım Tatarlarının dili, kültürü, adetleri ve yemekleri konusunda bilgi verildi.

Kırım Tatar dili ve edebiyatı, tarihi ve adetleri öğretilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla kurulan Fidan eğitim sitesinden yapılan açıklamada, Ukrayna’nın Küçük Bilimler Akademisi’nin 7-9 Haziran 2022 tarihleri arasında “Kırım Tatarları: Dil ve Kültür” konulu yaz okulu programı düzenlediği bildirildi. Katılımcıların; yaz okulunda Kırım Tatar milli deseni Örnek’in süs kompozisyonlarını okumayı, Kırım Tatarlarının geleneksel yemeği olan Çibörek ve Yantık’ın yapımını ve Kırım Tatar kahve geleneğini öğrendikleri bildirildi.

Bunun dışında yaz okuluna katılan gençlerin; Kırım Tatar alfabesini, Kırım Tatar dilinde selamlaşmayı ve vedalaşmayı öğrendiğini ve ayrıca Kırım Tatar kıyafetlerindeki sembolizmi hakkında bilgilendirildiği belirtildi.

Yapılan açıklamada yaz okulu sırasında öğrencilerin Kırım Tatarları hakkında bir dizi yeni bilgi öğrendiğini aktarılarak, “Ukrayna’nın tüm bölgelerinden 25 katılımcı, Kırım Tatar dili ve kültüründe yeterliliklerini geliştirdikleri için sertifika aldı.” denildi.