Ukrayna'da Kırım Tatar masallarından oluşan "Bahçesaray Efsaneleri" sahnelenecek

Güncel
Ömer Kaya
01 Aralık 2021, 15:31
Ömer Kaya
01 Aralık 2021, 15:31

Kırım Tatar yönetmen Ahtem Seytablayev’in “Bahçesaray Efsaneleri” adlı oyunu sahnelenecek. 21-26 Aralık 2021 tarihleri arasında Kıyiv Genç Seyirciler Tiyatrosu’nun (GST) ev sahipliğinde, Kırım Tatar masallarına dayanan “Bahçesaray Efsaneleri” seyircilerin beğenisine sunulacak.

Kıyiv Gençlik Tiyatrosunda, Ahtem Seytablayev’in “Gezginler”, “Tuz Kaşığı”, “Yetmiş Hünerli Şehir”, “Çömlekçinin Ahit” gibi halk masalları, “Bahçesaray Efsanesi”  oyununda tek parça halinde izleyicilerle buluşuyor. Masallar, Kırım Tatar gelenekleri ve kültürünü yansıtıyor. Yönetmen Seytablayev, her şeyden önce Kırım’ın, Kırım Tatar halkının gelenek ve göreneklerini, Kırım Tatarca ifadelerle aktarmayı umduğunu kaydetti. Oyunu kimlerin izleyeceği sorusuna yanıt veren Seytablayev, yaş sınırlaması olmadığını ancak çocukların en büyük seyirci kitlesi olduğunu dile getirdi.

YÖNETMEN AHTEM SEYTABLAYEV’DEN “BAHÇESARAY EFSANELERİ”

Ahtem Seytablayev, “Çocuklar için ilginç olan yetişkinler için de ilginç olacaktır. Mesele şu ki, çocuklar seyirci olarak talep ediyor. Yetişkinlerin aksine duygularını bastırmazlar. Eğer çocukların canları sıkılırlarsa izlemezler. Çocuklar için ilginç olursa yetişkinler için de kesinlikle sıkıcı olmayacaktır.” dedi. Öte yandan, Tiyatro yetkilileri, oyun hakkında, “Bunlar aşk, ihanet, ebeveynler ve çocuklar, dostlar ve düşmanlar arasındaki ilişkiler hakkında gerçek hikayeler…” dedi.

Tiyatronun müzikleri, Kırım Tatar caz müzisyeni, Ukrayna’nın Onurlu Sanatçısı Usein Bekirov tarafından oluşturuldu. Oyunun kostümleri ise tasarımcısı Nadejda Kudryavseva tarafından yapıldı.

Ahtem Seitablayev’in “Bahçesaray Efsaneleri” adlı tiyatrosunda yer alan oyuncular şunlar: Polina Nesterova, Aleksandra Gonçarenko, Aleksander Melnik, Igor Pinçuk, Igor Ivanov, Sergey Kuçera, Pavel Ignatyuk, Kirill Sirçenko, Ekaterina Artimenyeva, Artem Suhina, Dina Kutsa, Diana Nebos, Ekaterina Bondarskaya, Daria Zavgorodnya Başenko, Vladislav Makarus, Oles Pavlyutin, Evgeniy Suprun, Evgeniy Bondarskiy, Marina Androşuk, Anastasiya Malahova, Vlada Skubçenko, Maria Demoçko, Sergey Bobko, Karolina Pampuha, Elena Mihailiçenko.