Ukrayna'da Kırım Tatar kültür festivali düzenlenecek

Haberler
Anife Bilal
23 Haziran 2021, 15:21
Anife Bilal
23 Haziran 2021, 15:21

Ukrayna’da “Kırım’a Hoş Geldiniz!” festivali düzenlenecek. Festivalde Kırım Tatar kültürü tanıtılacak.

Ukrayna’nın Fastiv kentinde, 28 Haziran 2021 tarihinde, “Qırımğa Hoş Keldiniz!” (Kırım’a hoş geldiniz) isimli Kırım Tatar Kültür Festivali düzenlenecek. Ukrayna Anayasası’nın 25. yıl dönümü ve Kırım Tatar Bayrak Günü çerçevesinde gerçekleşecek olan etkinlikte Kırım Tatar ve Ukrain sanatçıları, dans toplulukları sahne alacak, çeşitli atölyeler düzenlenecek.

Kıyiv’de faaliyet gösteren Kırım Evi Kültür Merkezi tararından organize edilen festival Fastiv kentindeki Zafer Meydanı’nda saat 14.00’te başlayacak.

KIRIM TATAR BAYRAK GÜNÜ

Kırım Tatar Milli Bayrak Günü ilk kez 2010 yılında kutlandı. Aynı yıl düzenlenen 5’inci Kırım Tatar Milli Kurultayında 26 Haziran tarihinin her yıl Kırım Tatar Milli Bayrak Günü olarak kaydedilmesi kararı kabul edildi.

Kırım Tatar Bayrak Gününün kutlandığı 26 Haziran tarihinde Kırım’da başkent Akmescit ve diğer yerleşim yerlerinde her yıl binlerce insanın katılımıyla çeşitli etkinlikler düzenleniyordu. Fakat Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Kırım Tatar Bayrak Günü vesilesiyle düzenlenen etkinlikler Kırım Tatar Milli Meclisinin koordinasyonuyla Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarınca Ukrayna’nın ana kısmında gerçekleştirilmeye başladı.