Ukrayna'da Kırım Tatar Dili ve Edebiyatı eğitiminin verileceği Birlik Okulu'nda ilk ders zili çaldı

Eğitim
Anife Bilal
01 Eylül 2021, 21:41
Anife Bilal
01 Eylül 2021, 21:41

Ukrayna’nın Kıyiv bölgesindeki Çayki köyünde faaliyet gösteren Birlik Kırım Tatar Kültür Merkezi bünyesinde bir okul açıldı. Okulda 100’e yakın öğrenci eğitim alacak.

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv bölgesindeki Çayki köyünde 300’e yakın Kırım Tatar ailesi yaşıyor. Geçen sene burada bir Kırım Tatar kültür merkezinin açılışı yapıldı. Bu sene ise kültür merkezinin bünyesinde Birlik Okulu faaliyete başladı. Okulda yaklaşık 100 öğrencinin eğitim alması bekleniyor.

Okula şimdiden 50 çocuk kayıt yaptırdı. Birlik Okulu’nda Ukraince ve İngilizce eğitim verilecek. Ayrıca Kırım Tatar Dili ve Edebiyatı dersleri de okutulacak. Şimdilik okulda sadece 5., 6, 7., ve 8. sınıflar mevcut.

KIRIM TATAR DİLİ VE EDEBİYATI DERSLERİNİN VERİLECEĞİ BİRLİK OKULU AÇILDI

Bugün düzenlenen okul açılış törenine Kırım Müslümanları Dini İdaresi Müftüsü Ayder Rüstemov ve  Ukrayna Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakan Yardımcısı Snaver Seythalilev katıldılar.

Birlik okulunun açılışı, Rus işgalinden sonra Kırım’ı terk etmeye zorunda kalan Kırım Tatarlarının Ukrayna ana kısmında gelişmesi ve entegre olması için çok önemli. Ayrıca bu okul, Kırım Tatarlarının yoğun yaşadığı diğer yerleşim yerleri için de örnek teşkil ediyor.