Ukrayna'da "Kırım halk milisi" üyesi olan bir şahıs tutuklandı

Haberler
Anife Bilal
12 Haziran 2019, 11:11
Anife Bilal
12 Haziran 2019, 11:11

Ukrayna’nın ana kısmı ile işgal edilen Kırım arasındaki idari sınırda bulunan “Kalançak” kontrol noktasında “Kırım halk milisi” üyesi Stepan Rezunik gözaltına alındı.

Ukrayna Sınır Güvenlik Teşkilatı dün Kalançak kontrol noktasından geçmeye çalışan “Kırım halk milisi” üyesi Stepan Rezunik’i gözaltına aldı.

Daha sonra Ukrayna Ceza Kanununun 2. maddesinin 260. fıkrasını (yasa dışı silahlı grupların faaliyetlerine katılmak) ihlal etmekle suçlanan Rezunik,  Herson Şehir Mahkemesine çıkarıldı. Mahkeme, Rezunik hakkında tutuklama kararı aldı.

Kırım Özerk Cumhuriyeti Milli Polisi Başmüdürlüğünün bilgilerine göre, yasa dışı silahlı grup olan “Kırım halk milisi” üyesi olarak Stepan Rezunik, 2014 yılında Rusya’nın Kırım ve Sivastopol’ün (Akyar) işgaline katkıda bulundu.

2014 yılında kurulan yasa dışı silahlı grup “Kırım halk milisi” üyeleri tarafından birçok saldırı ve benzer faaliyetler düzenlenmişti. Kırım milisleri Ukrayna yanlısı aktivistleri kaçırıyor, onlara işkence uyguluyordu. Kaçırılan bazı aktivistler halen kayıp.

Ayrıca Kırım milisleri yerli ve yabancı muhabirlere saldırarak, para ve diğer değerli eşyaları çalıyordu. Kırım milislerinin saldırılarına uğrayan bazı basın mensupları yaralanmış, birkaçı esir alınmış, ama daha sonra serbest bırakılmıştı. Kırım milislerinin Ukrayna askeri birliklerine düzenlediği silahlı saldırıların birçok videosu da internette yayımlanmıştı.