Ukrayna’da Kayıtlara Geçen İlk Tekinsiz Olayın Yaşandığı Yer: Ana Postane

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
04 Eylül 2021, 14:31
Mehmet Berk Yaltırık
04 Eylül 2021, 14:31

Hazırlayan: Mehmet Berk Yaltırık

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de bulunan “Ana Postane” adlı binanın hayli ürkütücü ve söylentilerle dolu bir geçmişi bulunuyor. Burası şehrin en tekinsiz mekanlarından biri olarak kabul ediliyor.

Yüzlerce yıllık tarihi geçmişine sahip olan tüm şehirlerde olduğu gibi Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de (Kyiv) de birçok gizemli ve esrarlı mekan bulunuyor. Yolu Ukrayna’ya düşecek ve ilginç yerleri görmek isteyebilecek okuyucular için bu mekanlardan daha önce bahsedilmişti.

Kıyiv’deki bu tekinsiz mekanlardan en ünlüsü, doksanların başında çatısından düşen revak ile ilgili kazayla birlikte hakkındaki söylentilerin arttığı “Ana Postane” adlı bina.

Eski Ukrayna halk inanışlarında, Slav halk inanışlarından hareketle (Balkanlarda ve Doğu Avrupa’da da olduğu gibi) mezarda huzur bulamayan ölülerin geri döneceklerine ve insanlara musallat olacaklarına inanıldığı folklor araştırmacılarınca ifade ediliyor. Bununla birlikte batı dünyasında, filmlere konu olan ve gazetelerde haberleşen bazı tekinsiz mekanlarla ilgili inanışların bir benzeri Ukrayna’da da söz konusu. Bazı mekanlarla ilgili, eski acı olayların veya bir şekilde orada yaşamış kimselerin hayaletlerinin görüldüğüne yönelik bu inanış çerçevesinde çeşitli söylentiler bulunuyor. “Ana Postane” adlı bu bina da, bunlardan birisi.

UKRAYNA’NIN KAYITLARA GEÇEN İLK TEKİNSİZ EV VAKASI

Kıyiv’in Bağımsızlık Meydanı’nda bulunan ve “Ana Postane” olarak tanınan bu binanın yerinde bulunan bir evde, 19. yüzyılda Bayan Dyakonova yaşıyordu. Burada ilk kez bir poltergeist (bedensiz varlık musallatı) vakası kaydedildi.

Kimilerince burasının Avrupa’da, kimi kaynaklara göre de Ukrayna’da bir poltergeistin varlığının ilk kayıtlara geçtiği yer olduğuna inanılıyor. Aktarılanlara göre Bayan Dyakonova, evinde her gün duyduğu garip sesler ve kendi kendine hareket eden mobilyalar nedeniyle bedensiz bir varlığın kendini rahatsız etmeyi sürdürdüğünü düşünerek polis çağırıyor. Derin Çarlık polisi olayı çözümleyemeyince konut mühürleniyor, kadın da başka bir yere taşınmak zorunda kalıyor.

Olaydan uzun yıllar sonra 1950’li yıllarda buradaki bazı yapılar yıkılarak “Ana Postane” binası yapıldı. İnşası 1952-1958 yılları arasında sürdü.

BİNANIN TARİHİNDEKİ KORKUNÇ FACİA: 13 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Binanın tarihinde ayrıca bir facianın anısı da yer alıyor. Burada 2 Ağustos 1989’da binanın revakının düşmesi sonucunda moloz yığınlarının altında kalan 13 kişi hayatını kaybettiği biliniyor. Söz konusu kaza, binanın eskiden adının çıkmış tekinsiz bir mekan olmasıyla anılıyor.