Ukrayna'da katliama imza atan Rusya, Ermeni iddialarına çanak tutuyor!

Güncel
qha muhabir
22 Nisan 2022, 11:54
qha muhabir
22 Nisan 2022, 11:54

Rusya’da sözde Ermeni soykırımına yönelik iddialar, 24 Nisan tarihine yaklaşılırken yeniden gündeme geldi. “24 Nisan Osmanlı İmparatorluğundaki Ermeni Soykırımının yıl dönümü” ifadelerinin yer aldığı afişler, Rusya’nın çeşitli bölgelerinde sergileniyor. Ukrayna’da 58 gündür katliam, işkence ve insan hakları ihlalleri işleyen, savaş hukukunu çiğneyen Rusya’da bu tür ifadelerin dillendirilmesi dikkatlerden kaçmadı.

Putin idaresindeki Rusya Federasyonu, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya karşı işgal girişimi ve savaş başlattı. Rusya, savaşın başından bu yana bir yandan ciddi kayıplar verirken, diğer yandan da işkence ve katliam fiilleri işledi. Ukrayna’nın Buça, Gostomel, İrpin, Mariupol gibi kentlerinde kadın, çocuk, bebek demeden kan dondurucu görüntülere imza attı. Soykırıma varan fiilleriyle dünyada büyük yankı uyandıran Rusya, çeşitli yaptırımlara da maruz kaldı. Uluslararası çapta savaş suçlusu olarak nitelendirilmeye başlanan Rusya’nın devlet başkanı Vladimir Putin, söz konusu savaşta Ukrayna’da milyonlarca insanın yurdundan edilmesine sebep oldu. Ukrayna’da binlerce sivili katleden işgalci Rus ordusu, savaşa 58’inci gününde devam ediyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ise, Rusya’nın “soykırım” yaptığını kaydetti.

İŞGALCİ RUSYA, ERMENİ İDDİALARINA ÇANAK TUTTU!

Ukrayna’nın Buça kentinde soykırım yapan Rusya, başkent Moskova’da politik bir çıkış sergiledi. İşgalci Rusya, Osmanlı İmparatorluğuna yönelik Ermeni iddialarını yeniden gündeme getirdi. Rusya’da, Osmanlı’nın sözde Ermeni Soykırımı yaptığını işaret eden reklam panoları asıldı. Söz konusu reklam panosunda, “24 Nisan Osmanlı İmparatorluğundaki Ermeni Soykırımının yıldönümüdür” sözleri yer aldı.

RUSYA SÖZDE SOYKIRIMI TANIYAN ÜLKELERDEN BİRİSİ!

Sosyal medyada, sözde soykırım afişine tepki yağdı. Sosyal medya kullanıcıları, Ukrayna’ya işgal girişimde olan Rusya’nın öncelikle kendisinin ne olduğunun farkına varması gerektiğini yazdı. Ukrayna’nın Buça kentinde 410 sivili katlederek soykırıma imza atan Rusya, sözde Ermeni soykırımını tanıyan ülkelerden biri.

İŞGALCİ RUS GÜÇLERİ, UKRAYNA’NIN BUÇA KENTİNDE SİVİLLERİ KATLETTİ

İşgalci Rus güçleri, 3 Nisan 2022’de Ukrayna’nın başkenti Kıyiv yakınlarındaki Buça’dan geri çekilmişti. Putin’in emrindeki işgalci Rus güçleri, geri çekilirken arkalarında elleri arkadan bağlı halde 410 sivili katlederek bırakmıştı. Buça’da yerleşim yerlerindeki sivillerin elleri arkadan bağlı şekilde öldürülüp sokağa terk edildiğine dair kan donduran görüntüler ise tüm dünyaya yansıdı. 410 sivilin cesediyle karşılaşan dünya, Rusya’ya karşı yaptırımlarını ve kınamalarını artırırken savaştan sorumlu olan yetkililerin Uluslararası Ceza Mahkemesine çıkması için baskısını sürdürüyor.