Ukrayna'da II. Nükleer Yaz Okulu'na katılım için başvurular başladı

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
26 Mart 2019, 23:49
Mehmet Berk Yaltırık
26 Mart 2019, 23:49

Temmuz 2019’da Ukrayna’da II. Uluslararası Nükleer Yaz Okulu gerçekleştirilecek.

Ankara Üniversitesi Nükleer Bilimler Enstitüsü, Odessa Ulusal Politeknik Enstitüsü (ONPU), The State Scientific and Technical Center for Nuclear and Radiation Safety (SSTC NRS) ve Energoatom ile birlikte 1-7 Temmuz 2019 tarihleri arasında Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de (Kiev) uluslararası Nükleer yaz okulunun ikincisinin düzenleneceği duyuruldu.

Yaz okulunun Çernobil Nükleer Güç Santrali ziyareti ile başlayacağı, 26 Nisan 1986 yılında bu santralde meydana gelen Nükleer kaza hakkında detaylı bilgi verilerek kaza sonrası gelişmelerin bizzat yerinde inceleneceği ifade edildi.

Program duyurusunda, “Yaz okulunda konusunda uzman akademisyenler tarafından Nükleer Reaktörler anlatılacak, derslerin sonunda Rivne Nükleer Reaktörüne gidilerek çalışır durumdaki reaktör incelenecektir. Dersler İngilizce olacak ve yaz okulu sonunda isteğe bağlı olarak yapılan sınavda başarılı olanlara sertifika, girmeyenlere katılım belgesi verilecektir.” denildi.

Son başvuru tarihinin 1 Mayıs olduğu açıklanan programın başvuru formu, kayıt ücreti, katılım şartları ve iletişim bilgilerine program duyurusunun da yer aldığı internet sitesinden ulaşılabilir.