Ukrayna'da halkın yüzde 70'i toprak satışı yasağının kaldırılmasını istemiyor!

13 Kasım 2019, 12:40

Ukrayna’daki “Razumkov Merkezi”nin gerçekleştirdiği ankete göre, Ukrayna’da tarım arazilerinin satışına ilişkin yasağın kaldırması ile ilgili referandum yapılsa, Ukraynalıların 68,3’ü yasağın devam ettirilmesi yönünde oy vermeyi düşünüyor.

Aynı zamanda ankete katılanların yüzde 23,2’si ise tarım arazilerinin satışı ile ilgili yasağın kaldırılmasını ve toprak satışını desteklerken, yüzde 8,2’lik kısım ise çekimser kaldı. Araştırma sonuçlarını değerlendiren sosyologlara göre, kentsel ve kırsal nüfusun tarım arazilerinin satışı konusunda tutumu neredeyse aynı görünüyor. Yasağın devam etmesini şehir sakinlerinin yüzde 60,9’u, kırsal sakinlerinin de yüzde 68,9’u destekliyor. Aynı oylamada, yasağın kaldırılması için şehir sakinlerinin yüzde 20,6’sı, kırsal sakinlerinin de yüzde 18.9’u oy vermeye hazır. 

CUMHURBAŞKANI ZELENSKİY KONU İLE YAKINDAN İLGİLENİYOR

Hatırlanacağı üzere, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, ülkedeki tarım arazilerinin sadece Ukrayna vatandaşlarına satılacağını ifade etmişti. Konu ile yakından ilgilenen Cumhurbaşkanı Zelenskiy yaptığı açıklamada, Ukrayna halkının tarım arazilerinin satışına ilişkin yasağın kaldırılmasıyla ilgili duyduğu endişeleri anladığını kaydetti.

Razumkov Merkezi