Ukrayna'da gazetecilere karşı işlenen suçlar için cezalar artırıldı

Haberler
E. K.
03 Şubat 2021, 17:30
E. K.
03 Şubat 2021, 17:30

Ukrayna’da gazetecilere karşı işlenen suçlar için cezaların artırılmasını öngören yasa tasarısı kabul edildi. Söz konusu yasa tasarısı için 341 milletvekili “evet” oyu kullandı.

Ukrayna’da gazetecilere karşı işlenen suçlar için cezaların artırılmasını öngören yasa tasarısı kabul edildi. Parlamentoda 2 Şubat 2021 tarihinde, yapılan oylamada yasa tasarısı için 341 milletvekili “evet” oyu kullanırken, tasarıya hayır diyen olmadı. 1 milletvekili de çekimser kaldı. Kabul edilen yasa, Ceza Kanununun gazetecilik faaliyetleriyle ilgili maddelerinde değişiklikler getiriyor. Böylelikle, bir gazetecinin yasal mesleki faaliyetlerinin engellenmesi nedeniyle (bir gazeteci tarafından toplanan materyallere yasadışı olarak el konulması, bilgiye erişimin engellenmesi, belirli konuların yayınlanmasının yasaklanması vb.) 500 ile 100 asgari ücret tutarında para cezası kesilebilecek. Daha önce bu tutar 50 asgari ücret kadardı.

GAZETECİLERİN, TEHDİT VE ŞİDDETTEN KORUNMASI AMAÇLANIYOR

Mesleki faaliyetini engellemek amacıyla bir gazeteciye baskı yapan veya herhangi bir şekilde etkileyenler artık bin ila 2 bin asgari ücret tutarında para cezasına çarptırılabilecek (bu tutar daha önce 200 asgari ücretti). Bu eylemlerin bir görevli tarafından yapılması durumunda asgari ücretin bin ila 3 bin katı para cezası kesilebilecek(daha önce 500 asgari ücret tutarındaydı).

Söz konusu yasa tasarısının, gazetecilerin yasal mesleki faaliyetlerde bulunmaları ile bağlantılı olarak ve yasal mesleki faaliyetlerinin engellenmesi durumunda gazetecilerin kendileri, yakın akrabaları ve aile üyelerinin, tehdit veya şiddetten korunmasını güçlendirmeyi amaçladığı kaydedildi.