Ukrayna'da eski Bakan Yardımcısı, vatana ihanet suçlamasıyla tutuklandı

23 Ekim 2019, 18:59

Ukrayna’da ülkenin savunma sektörüne büyük çapta zarar verdiği iddia edilen eski Ekonomi Bakan Yardımcısı Yuriy Brovçenko, vatana ihanet suçlamasıyla tutuklandı.

Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU), 22 Ekim 2019 tarihinde düzenlediği bir operasyonla eski Bakan Yardımcısı Brovçenko’yu gözaltına almıştı.

Düzenlediği hayali ihracatla 8.2 milyon doların üzerinde bir rakamı zimmetine geçirdiği belirlenen Brovçenko, çıkarıldığı Kıyiv (Kyiv) Şevçenkivskiy Bölge Mahkemesince tutuklandı.

UKRAYNA SAVUNMA BÜTÇESİNİ CİDDİ ZARARA UĞRATTIĞI İDDİA EDİLİYOR

Brovçenko’nun avukatı, 136 bin doların üzerinde bir kefalet olasılığı ile tutuklandığını bildirirken, karara itiraz edeceklerini kaydetti.

Eski Bakan Yardımcısı, zimmetine para geçirerek Ukrayna savunma bütçesini ciddi zarara uğrattığı gerekçesiyle vatana ihanet suçundan kısıtlama tedbiri olarak tutuklu kalacak.

Brovçenko’nun, Artem Company isimli savunma şirketi üzerinden büyük kalibreli topçu mermilerinin üretim hattı için bakanlık adına, toplamda 16.5 milyon dolar için bir şirketle anlaştığı ancak kasıtlı olarak zarara uğradığı yönünde sözleşmeye imza attığı iddia ediliyor.

eski bakan yardımcısı
Ukrayna
Yuriy Brovçenko
Bunlara da bakın: