Ukrayna'da Donetsk Havalimanı Savunucuları anıldı

Güncel
Anife Bilal
20 Ocak 2022, 13:43
Anife Bilal
20 Ocak 2022, 13:43

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Donetsk Havalimanı Savunucuları anma törenine katıldı. Ukrayna Savunma Bakanlığında düzenlenen törende, 7 sene önce Ukrayna’nın özgürlüğü, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğü için hayatını feda eden askerler saygıyla anıldı.

Ukrayna’da, Donetsk Havalimanını 242 gün Rusya’nın desteklediği ayrılıkçı teröristlere karşı savunurken hayatını kaybeden askerler anıldı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Donetsk Havalimanı Savunucuları Anma Günü çerçevesinde düzenlenen anma törenine katıldı. Ukrayna Savunma Bakanlığı avlusunda düzenlenen tören sırasında, 20 Ocak 2015 tarihinde Donetsk Havalimanını savunurken hayatını kaybeden 51 askerin adı seslendirildi.

UKRAYNA’DA DONETSK HAVALİMANI SAVUNUCULARI ANILDI

Daha sonra Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy anıta çiçek bıraktı. Ayrıca, anma törenine Ukrayna Parlamentosu Başkanı Ruslan Stefançuk, Başbakan Denıs Şmıgal, Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak katıldılar.

DONETSK HAVALİMANI ÇATIŞMASI

Çatışmalar sırasında, 18-20 Ocak 2015 tarihleri arasında Donetsk Havalimanı’nın patlatılması sonucunda 58 Ukrayna askeri hayatını kaybetti. Tam 242 gün süren kanlı savaşın ardından 21 Ocak 2015 günü ise Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, tamamen yıkılan Donetsk Havalimanı’ndan çekilme kararı aldı.

Resmi verilere göre, 26 Mayıs 2014 ile 22 Ocak 2015 tarihleri arasında Donetsk Havalimanı’nı savunurken 200’den fazla asker hayatını kaybetti. Gösterdikleri cesaret ve dayanıklılık için Donetsk Havalimanı’nı savunan askerlere “Kiborglar” ismi verildi.

16 OCAK: DONETSK HAVALİMANI SAVUNUCULARI ANMA GÜNÜ

Donetsk Havalimanını 242 gün Rusya’nın desteklediği ayrılıkçı teröristlere karşı savunan ve olaydan sağ kurtarılan askerlerin girişimiyle her yıl yarı resmi olarak 16 Ocak günü, Ukrayna’da “Donetsk Havalimanı Savunucuları Anma Günü” olarak kaydediliyor. Ancak Ukrayna’da resmi anma 20 Ocak tarihinde gerçekleştiriliyor.