Ukrayna'da dil komisyonu oluşturuldu

07 Kasım 2019, 15:52

Ukrayna Bakanlar Kurulu, “Dil Yasası” ile kurulması öngörülen Ukrain Dili Standartlarından Sorumlu Devlet Komisyonunu oluşturdu. 

Ukrayna Parlamentosu milletvekili Oleksiy Gonçarenko sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Devlet komisyonu, faaliyetleri Eğitim ve Bilim Bakanlığı aracılığıyla, Bakanlar Kurulu tarafından koordine edilen merkezi yürütme organı statüsüne sahip olacak.” diye bildirdi. 

Yasaya göre komisyon, Ukrayna vatandaşlığı alma veya belirli bir göreve getirilme sırasında, kişinin sahip olması gereken Ukrain dili seviyesinin belirlenmesi ile ilgili metot ve standartları geliştirecek.

UKRAYNA’DA “DİL YASASI”

Ukrain dilinin devlet dili olarak işleyişinin sağlanması” başlıklı yasanın 16 Temmuz 2016 tarihinde yürürlüğe girmesi ile birlikte, Ukraincenin devlet dili adı altında, yetkili organlarda ve diğer kamu alanlarında zorunlu olarak kullanılmasını öngörüyor. Yasa yürürlüğe girdikten sonra, üst düzey ve her seviyedeki yetkililerin, eğitim, sağlık ve bilim kuruluşu çalışanlarının iş yerinde Ukraince kullanması zorunlu hale getirildi.


dil yasası
Ukraince
Ukrayna
Bunlara da bakın: