Ukrayna’da Devlet Bayrak Günü kutlanıyor

Güncel
Elvina Khalilova
23 Ağustos 2020, 15:29
Elvina Khalilova
23 Ağustos 2020, 15:29

Ukrayna’da her 23 Ağustos’ta Devlet Bayrak Günü kutlanıyor.  Ukrayna Bayrak Günü, 2004 yılında kabul edilen yasa ile 24 Ağustos Bağımsızlık Günü’nde bir gün önce kaydediliyor. 

Bayrak Günü vesilesiyle Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy ve Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar da dahil olmak üzere ünlü Ukraynalıların yer aldığı bir tebrik videosu yayımladı.

Sosyal medya üzerinden yayımlanan videoda Cumhurbaşkanı Zelenskiy, “Bayrağımız, huzurlu mavi gökyüzünü ve altın bereketli toprakları simgeliyor. Ve bugün topraklarımızda mermiler, mayınlar ve kurşunlar değil de, peygamber çiçeği ve ebegümecilerin serpilmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Ülkemize uzun zamandır beklenen barış olsun istiyoruz. Ukrayna bayrağı hem Donbas’ta hem de Kırım’da dalgalansın istiyoruz. Bu bayrak altında Ukrayna’mız daha bin yıl yaşasın.” dedi. 

EMİNE CEPPAR’DAN BAYRAK GÜNÜ KUTLAMASI

Tebrik mesajına katılan ve Kırım Tatarca konuşan Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Ukrayna bayrağının hayatında ne kadar önemli olduğunu anlatırken, “Sarı-mavi bayrak hayatımdaki tüm büyük olayları süsledi. 2014 yılını onunla Kırım’da geçirdim. İşgale karşı tüm direniş gösterileri onun altında gerçekleşti. İşgalciler bu bayrağı binalardan barbarca söktü. Ukrayna bayrağını sonuna kadar koruduk. Bu bayrak Akmescit’teki Kırım Tatar Milli Meclis binasında sonuna kadar dalgalandı. Volodımır Baluh evinin çatısına Ukrayna bayrağı astığı için hapse atıldı. Bu bayrak gerçekten bir özgürlük sembolü oldu. O mutlaka Kırım’da dalgalanacak. Benim Kırım’dan getirdiğim bayrak, mutlaka eve dönecektir.” dedi.

MİLLETVEKİLİ UMEROV: “UKRAYNA BAYRAĞI ADALET MÜCADELESİNİN GERÇEK BİR SEMBOLÜ OLDU”

Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi, Ukrayna Parlamentosu Ses (Golos) Partisi Milletvekili Rüstem Umerov, sosyal medya üzerinden paylaştığı kutlama mesajında, “Ukrayna devlet bayrağı, egemenliğin korunması ile insan haysiyeti, özgürlüğü ve adalet mücadelesinin gerçek bir sembolü oldu. Egemen, bağımsız ve demokratik Ukrayna’nın bayrağının, Kırım ve Donbas da dahil olmak üzere devletimizin her bir köşesinde gururla dalgalanacağına inanıyorum. Devlet Bayrak Günü kutlu olsun Ukrayna!” diye kaydetti.

UA/QR/EN🔹 Державний прапор України став справжнім символом захисту суверенітету та боротьби за людську гідність,…

Опубліковано Rustem Umerov Субота, 22 серпня 2020 р.

BÜYÜKELÇİ GÜLDERE: “UKRAYNALI DOSTLARIMIZI KUTLUYORUM”

Türkiye’nin Kıyiv (Kyiv) Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, sosyal medya üzerinden paylaştığı kutlama mesajında şu ifadelerde bulundu: “Türk’ün bayrağına aşkını ve saygısını bilen bilir. Bugün de Ukrayna’nın bayrak günü. Dün Kiev’de dev bir bayrak törenle göndere çekildi, ben de bayrağın çekilişi sırasında çektiğim videoyu paylaşarak Ukraynalı dostlarımızı kutluyorum.”

Türk'ün bayrağına aşkını ve saygısını bilen bilir. Bugün de Ukrayna'nın bayrak günü. Dün Kiev'de dev bir bayrak törenle…

Опубліковано Yağmur Ahmet Güldere Неділя, 23 серпня 2020 р.

KTMM BAŞKANI ÇUBAROV’UN KUTLAMA MESAJI

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov da Ukrayna Bayrak Günü için kutlama mesajı yayımladı. Sosyal medya üzerinden Çubarov, “Bayram günü işgal altındaki Kırım’da yaşayan Ukrayna vatandaşları, Ukrayna devleti bayrağının Rus işgalcilerinden kurtarılan Kırım’da, Kırım Tatar Cumhuriyetini sembolize edecek Kırım Tatar Bayrağı ile birlikte dalgalanmasını diliyor.” mesajını paylaştı.

У святковий день всі побажання громадян України, які проживають у тимчасово окупованому Криму, зводяться до того, щоб…

Опубліковано Рефатом Чубаровим Неділя, 23 серпня 2020 р.

UKRAYNA TEMSİLCİLİKLERİNDE, UKRAYNA BAYRAĞI TÖRENLE GÖNDERE ÇEKİLDİ

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliğinde, Devlet Bayrak Günü vesilesiyle Ukrayna bayrağı törenle göndere çekildi. Ukrayna’nın Antalya Konsolosluğunda da aynı tören gerçekleştirildi.

UKRAYNA BAYRAĞININ TARİHİ

Sovyetler Birliği döneminde yasaklanan bayrak, Ukrayna’nın bağımsızlığını kazanmasından sonra bağımsız Ukrayna’nın ilk bayrağı 24 Ağustos 1991’de Ukrayna Parlamentosunda göndere çekildi.

Ukrayna’da Bayrak günü 1991 yılından 2003 yılına dek sadece Kıyiv Belediyesi düzeyinde kutlanmaktaydı. Ancak eski Ukrayna Cumhurbaşkanı Leonid Kuçma (1995- 2005) 23 Ağustos 2004 tarihinde Ukrayna devletinin tarihine saygı gösterilmesi amacıyla 23 Ağustos’u Ukrayna Bayrak Günü olarak ilan eden kararı imzalayınca Ukrayna Bayrak Günü Ukrayna genelinde kutlanmaya başlandı. 

UKRAYNA BAYRAĞININ ANLAMI

Ukrayna bayrağında, üstteki mavi şerit gökyüzünü (barışı), alttaki sarı şerit ise buğday tarlalarını (refahı) ifade ediyor. 

Ukrayna’nın ulusal bayrağı ilk olarak 1918 yılında kabul edilmiş, SSCB döneminde milliyetçilik simgesi olarak görülerek yasaklanmıştı.

Bugünkü bayrak ise, 1992 yılında Ukrayna’nın bağımsızlığını kazanmasının ardından yeniden kabul edildi.