Ukrayna'da daire kiralama kurallarını sıkılaştıracak yasa tasarısı parlamentoda

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
25 Nisan 2019, 15:53
Mehmet Berk Yaltırık
25 Nisan 2019, 15:53

Ukrayna Parlamentosunun konutların kiralanmasıyla ilgili kuralları ciddi ölçüde sıkı hale getiren bir yasa tasarısının gündemde olduğu bildirildi.

Parlamentonun internet sitesinden yayımlanan açıklamaya göre söz konusu tasarı ile özellikle günlük konut kiralamanın yasaklanması konusunun da gündemde olduğu ifade edildi. Yasa tasarının özellikle konut amaçlı inşa edilmiş yüksek binalardaki dairelerin farklı amaçlarla kullanımını etkileyeceği belirtiliyor.

Yasa tasarısına göre daire sahiplerinin gürültüye sebep olacak(atölye gibi) işler dışında ve diğer daire sahiplerinin hak ve menfaatlerinin ihlal edilmediği durumlarda dairelerini işyerlerine kiralayabilecekleri ifade ediliyor.

Tasarıda belirli yasaklar da bulunuyor. Buna göre dairelerin artık günlük kiralanamayacağı ve otel olarak kullanılamayacağı, ayrıca ofis olarak inşa edilmiş 16 katlı ve daha yüksek katlı binalarda konut amaçlı daire kiralamanın da mümkün olmayacağı belirtiliyor.

Tasarıda yer alan bazı değişiklikler apartmanlardaki hostelleri de etkileyecek. Hosteller (kısa süreli seyahat edenlerin düşük bütçeyle konaklayabildiği yerler) yasaklanmayacak ancak bazı yeni kurallara uymak zorunda kalacak. Odalarda her yatak için en az 4 metrekare; ortak alanlarla birlikte en az 6 metrekare genişlik şartı aranacak.

Yasanın tamamı iş yeri özelliği olan binalar için uygulanmayacağı ifade ediliyor.