Ukrayna’da casusluk yapan Rus ajanları gözaltına alınıyor

Güvenlik
qha muhabir
12 Temmuz 2022, 12:41
qha muhabir
12 Temmuz 2022, 12:41

Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU), çeşitli bölgelerde tespit edilen birden fazla Rus ajanının gözaltına alındığını duyurdu. Rus ajanlarının soruşturmaları devam ediyor.

Ukrayna Güvenlik Servisi, ülkenin çeşitli bölgelerinde casusluk faaliyetleri yürüttükleri tespit edilen 2 Rus ajanı gözaltına aldı. Ajanlardan biri 9 Temmuz 2022’deki alışveriş merkezi saldırısının ardından Kramatorsk kenti yakınlarında gözaltına alındı. Ukrayna İstihbarat Birimi tarafından ismi açıklanmayan şahsı, “bir Rus FSB ajanı tarafından işe alınan yerel bir sakin” olarak nitelendirdi.

SBU’nun yaptığı resmi açıklamada, “Soruşturmaya göre, varlık bölgedeki ordu birimlerinin ve altyapı tesislerinin konumu hakkında istihbarat topluyordu. Gizli iletişim kanalları aracılığıyla koordinatları saldırgana iletti. İşgalciler bu bilgiyi Kramatorsk’a toplu roket topçu saldırıları hazırlamak için kullandılar” ifadelerini kullandı. Gözaltına alınan ajanın soruşturması devam ediyor.

UKRAYNA, CASUSLARIN TESPİTİ İÇİN ÖZEL BİR PLATFORM KURULDU

Öte yandan SBU tarafından Bahmut kentinde gözaltına alınan başka bir şüpheli hakkında açıklama yapıldı. SBU, “Şehre yönelik düşman saldırılarını gördü. Bu amaçla Telegram’da saldırgan için, Ukrayna Savunma Kuvvetlerinin hareketine ilişkin konumu ve verileri yayınladığı özel bir platform oluşturdu” ifadelerine yer verdi.

SBU tarafından,  8 Temmuz 2022’de gözaltına aldığı bir diğer şahsın, Rusya Devlet Televizyon Radyo Kurumu (VGTRK) propagandacısı olduğu tespit edildi. SBU, “Rusya’nın en yüksek askeri ve siyasi liderliğinin bir sırdaşı, Gostomel ve Borodyanka’nın geçici işgali sırasında yasadışı bir şekilde Ukrayna’ya girdi ve sahte haberler yaptı. Orada, Kremlin’in “yönergelerine” göre propagandacı, Ukrayna’ya karşı silahlı saldırganlığı desteklemek, cephedeki durum hakkında dezenformasyon yaymak ve işgalcilerin suçlarını haklı çıkarmak için görevlendirilen hikayeleri hazırladı” açıklaması yapıldı.

RUSYA’NIN UKRAYNA’YA YÖNELİK BAŞLATTIĞI SAVAŞ EDİYOR

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor. Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.