Ukrayna'da bugün "Kiborglar" anılıyor

Güncel
Anife Bilal
20 Ocak 2020, 13:45
Anife Bilal
20 Ocak 2020, 13:45

Ukrayna, bugün Donetsk Havalimanını savunurken hayatını kaybeden Ukraynalı askerleri anıyor.

Ukrayna Savunma Bakanlığında düzenlenen anma törenine; Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, Ukrayna Savunma Bakanlığı yönetimi, Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı temsilcileri ve hayatını kaybeden askerlerin ailelerinin katıldığı bildirildi.

Öte yandan, tören sırasında Donetsk Havalimanını savunurken hayatını kaybeden askerleri anmak için 49 kez çan çalındı.

Президент України Володимир Зеленський взяв участь у заходах з ушанування пам’яті військовослужбовців, які в цей день…

Опубліковано Офіс Президента України Понеділок, 20 січня 2020 р.

DONETSK HAVALİMANI ÇATIŞMASI

Donetsk Havalimanı bir süredir Ukrayna ordusu ile Rusya tarafından desteklenen ayrılıkçı teröristler arasında sınır olarak kabul edilmişti. İki taraf arasında yaşanan ağır çatışmalar sonucu ülkenin doğusunda en stratejik tesis olan Donetsk Havalimanı tamamen kullanılmaz hale gelmişti.

Ayrılıkçı teröristlerinin 19-20 Ocak 2015’te Donetsk Havalimanını patlatıması sonucunda Ukrayna 51 askerini kaybetmişti. Tam 242 gün süren kanlı savaşın ardından, 21 Ocak 2015 tarihinde Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, tamamen yıkılan Donetsk Havalimanından çekilme kararı almıştı.

Resmi verilere göre, 26 Mayıs 2014 ile 22 Ocak 2015 tarihleri arasında Donetsk Havalimanını savunurken 200’den fazla asker hayatını kaybetti. Gösterdikleri cesaret ve dayanıklılık için; Donetsk Havalimanını savunan askerlere “Kiborglar” ismi verildi.

Kırım Tatar yönetmen Ahtem Seytablayev, Donetsk Havalimanını savunan Ukraynalı askerleri konu alan “Kiborglar” adlı filmini çekmişti.