Ukrayna'da Birlik Günü kutlanıyor

22 Ocak 2020, 11:45

Ukrayna’da bugün Ukrayna Birlik Günü kutlanıyor.

Ukrayna Birlik Günü (Den Sobornosti), 1918’de kurulan Ukrayna Halk Cumhuriyeti (UNR) ile Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’na bağlı topraklarda kurulan Batı Ukrayna Halk Cumhuriyeti (ZUNR) arasında aynı yılın aralık ayında Fastov şehrinde imzalanan ve “Zluka” (birleşme) olarak adlandırılan birlik anlaşmasının, 22 Ocak 1919’da Kiev Sofiyevskaya meydanında beyan edilmesi anısına kutlanıyor.

Ukrayna halkının birlik gününü kutlayan Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, “Sevgili Ukraynalılar! Güçlü olmak için birlikte olmamız gerekir. Birlikte olmak için güçlü olmak gerekir. Ukrayna Birlik Günü kutlu olsun! Şu anda çok ihtiyacımız olan şey bu birliğin gücüdür” açıklamasında bulundu.

Volodımır Zelenskiy, tarihin Ukrayna’ya basit, ama çok önemli bir şeyi öğrettiğini ve bunun da, “Ukraynalıların sadece birlikte güçlü olduğu” duygusunun olduğunu ifade etti.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği de Ukrayna halkının, 22 Ocak birlik ve beraberlik gününü tebrik etti.

Büyükelçiliğin sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada “Bundan tam 101 yıl önce bugün 22 Ocak 1919′da Ukrayna Halk Cumhuriyeti ve Batı Ukrayna Halk Cumhuriyeti birleşerek tek bayrak altında Ukrayna Devleti’ni oluşturdular. Ocak 1918’te Ukrayna Halk Cumhuriyeti (UNR) ilan edilmişti, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’na ait olan topraklarda ise Batı Ukrayna Halk Cumhuriyeti (ZUNR) kurulmuştu. İşbu devlet bayramı Ukrayna topraklarının birliğini sembolize eder. O zaman devletin topraklarının bütünlüğü ile bağımsızlığını sağlayamadığı halde imzalanan Birleştirme Anlaşması ile Ukraynalıların yıllarca süren kendi egemen Ukrayna devletine sahip olmasına yönelik hayali gerçek olmuştu.” denildi.

Ukrayna
UkraynaBirlik Günü
Volodımır Zelenskiy
Bunlara da bakın: