Ukrayna’da, Bayraktar’ların üretimine başlanması planlanıyor

Güvenlik
Anife Bilal
02 Kasım 2021, 18:36
Anife Bilal
02 Kasım 2021, 18:36

Ukrayna’nın yeni Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, Ukrayna’da Bayraktar TB2 Silahlı Taktik İnsansız Hava Araçlarının (SİHA) sıfırdan üretimi için bir fabrika inşa edilmesinin planlandığını söyledi. Ukrayna Savunma Bakanlığı ile Bayraktar şirketi arasında SİHA bakım ve eğitim merkezi inşaatı konusunda anlaşmanın imzalandığını hatırlatan Büyükelçi, tarafların üretim fabrikası inşa etme olanağını da değerlendirdiğini belirtti.

Ukrayna’nın yeni Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, Radio Svoboda’ya verdiği röportajda, Türk Bayraktar SİHA’ların büyük ilgi gördüğünü vurgularken Türkiye’deki üretim tesislerinin kapasitesinin dolu olduğu için şirketin SİHA’ların üretimi için yeni bir fabrika açmak ile ilgilendiğini ifade etti. Ukrayna Savunma Bakanlığı ile Bayraktar şirketi arasında SİHA bakım ve eğitim merkezi inşaatı konusunda anlaşmanın imzalandığını hatırlatarak tarafların ayrıca üretim tesisi inşa etme planlarının değerlendirildiğini belirten Büyükelçi, “Aslında bu muhtemelen yıllar içinde değil aylar içinde çözülecek bir meseledir. Bakım ve eğitim merkezi inşaatı için arazi ayarlama çalışmaları devam ediyor. Bununla paralel olarak Bayraktarların Ukrayna’da üretimi konusunda daha çalışmalar yürütülüyor… Benim elimde olan bilgi, insansız hava araçlarının hem Ukrayna Silahlı Kuvvetleri için hem de diğer ülkelere tedarik edilmek için Ukrayna’da sıfırdan üretilmesi düşünüldüğüne işaret ediyor.” dedi.

Birçok ülkenin Bayraktar SİHA’ların satın alımı ile ilgilendiğini vurgulayan Bodnar, “Bana göre Türkiye’deki üretim potansiyeli oldukça dolu. Bu nedenle, yeni pazarlara açılmak ve ortak testler gerçekleştirmek için yeni tam zamanlı üretim tesislerinin inşa edilmesi Türk tarafının da menfaatinedir.” ifadelerini kullandı.