Ukrayna Bakanlar Kurulu binasında canlı bomba paniği!

Güvenlik
Anife Bilal
04 Ağustos 2021, 13:51
Anife Bilal
04 Ağustos 2021, 13:51

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de, bu sabah saatlerinde bir kişi elinde el bombasıyla Bakanlar Kurulu binasına girdi. Polis teşkilatının yürüttüğü operasyon sonucu saldırgan kontrol altına alınarak binadan çıkarıldı.

Ukrayna Milli Polis Teşkilatından yapılan açıklamada, bugün saat 10.00 civarında bir kişinin Bakanlar Kurulu binasına girerek cebinden çıkardığı bomba benzeri bir cismi patlatmakla tehdit ettiği aktarıldı. Polisin yürüttüğü özel operasyonun sonucu yaklaşık bir buçuk saat sonra saldırgan hiç kimseye zarar verilmeden binadan çıkarıldı. 

SALDIRIYI ÜSTLENEN ŞAHIS ESKİ ASKER

Operasyondan sonra düzenlenen basın toplantısında Ukrayna Milli Polis Teşkilatı Başkanı Igor Klimenko olaya ilişkin açıklamalarda bulundu. Saldırganın Donbas’ta görev yapan eski asker olduğunu belirten Klimenko, “Çatışmalara katıldı, iki kere yaralandı ve beyin travması geçirdi.” diye bildirdi.

SORUŞTURMA YAPILACAK

Milli Polis Teşkilatı Başkanı gözaltına alınan şahıs hakkında, rehin alma suçlaması dahil olmak üzere Ukrayna Ceza Kanununun dört maddesi uyarınca soruşturma başlatılacağını aktarırken, “Bu çok ciddi olay. Devletimizde hiç kimse yasaları ihlal etmemeli; özellikle insanları silahla tehdit etmemeli ve rehin almamalı. Gözaltına alınan şahsın elinde insanlara ve devlet binasına zarar verebilecek el bombası bulunuyordu.” ifadelerini kullandı.