Ukrayna'da askeri uçak düştü: 22 ölü

Haberler
Aydın TaşQHA Türkçe Yayın Yönetmeni
26 Eylül 2020, 01:19
Aydın TaşQHA Türkçe Yayın Yönetmeni
26 Eylül 2020, 01:19

Ukrayna’nın Harkiv (Kharkiv) kenti yakınlarında AN-26 tipi askeri uçak düştü. İlk belirlemelere göre uçakta bulunan 28 kişiden 22’sinin hayatını kaybettiği öğrenildi.

Harkiv kentine 2 kilometre mesafede bulunan Chuguevo Askeri Havalimanı yakınlarında bu akşam saatlerinde AN-26 tipi askeri uçak düştü. Uçakta 21 askeri personel ve 7 Harkiv Üniversitesi öğrencisi olmak üzere 28 mürettebat ve yolcu bulunuyordu. İlk belirlemelere göre 28 kişiden 22’sinin hayatını kaybettiği, biri kritik durumda olmak üzere 2 kişinin ağır yaralandığı ve 4 kişinin kayıp olduğu bildirildi.

ZELENSKIY: DEVLET KOMİSYONU KURULARAK, ARAŞTIRILACAK

Askeri uçağın düşme nedeniyle ilgili henüz bir açıklama yapılmazken, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy tarafından yaşanan kazayla ilgili devlet komisyonu kurularak, nedenlerinin araştırılacağı açıklandı.

KTMM’DEN TAZİYE MESAJI

Yaşanan kazanın ardından Kırım Tatar Millî Meclisi Başkanı Refat Çubarov bir taziye mesajı yayınladı. Çubarov mesajında, “KTMM adına ölen subay ve öğrencilerin ailelerine ve yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Yüce Allah’tan yaralılara şifalar diliyoruz” ifadelerine yer verdi.

KIYİV BÜYÜKELÇİLİĞİ: “UKRAYNA HALKININ ACISINI PAYLAŞIYORUZ”

Türkiye Cumhuriyeti Kıyiv Büyükelçiliği de yaşanan kaza nedeniyle büyük üzüntü duyulduğunu belirterek, Ukrayna halkının yanında olunduğu vurgulanan Türkçe ve Ukraince taziye mesajı yayınladı. Mesajda, “Harkiv bölgesinde bu akşam askeri uçağın düşmesi sonucu yaşanan can kayıplarından büyük üzüntü duyduk. Ukrayna halkının acısını paylaşıyoruz.” denildi.