Ukrayna'da askeri rütbelerde Sovyet modelinden NATO standartına geçiş

Haberler
E. K.
06 Ocak 2021, 16:15
E. K.
06 Ocak 2021, 16:15

Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran, ülkenin Silahlı Kuvvetlerinde Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) askeri rütbe kodlarının uygulanmasına ilişkin emri imzaladı. Bakan Taran, bu emirle birlikte Sovyet sisteminin de terk edildiğini duyurdu.

Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran, Silahlı Kuvvetlerde NATO’nun STANAG 2116 standardına göre NATO askeri rütbe kodlarının kullanılmasına ilişkin emri imzaladı. Savunma Bakanlığından bugün kararla ilgili yapılan açıklamada, Bakan Taran’ın müttefiklerin silahlı kuvvetleriyle birlikte çalışabilirliği sağlamak için atılan yeni bir adım olduğu değerlendirmesine de yer verildi.

“ORDU MODERN SİSTEME DÖNÜYOR”

İmzalanan emrin, mevcut personel yönetim sisteminin Avrupa-Atlantik dönüşümünü başlattığını ifade eden Taran, “Bu kararlar, Sovyet tarzı kariyer yönetimi sistemini, önde gelen devletlerin ordularında benimsenen modern bir sisteme dönüştürmeyi amaçlıyor.” dedi. Açıklamada, Ukrayna’nın Avrupa Birliği ve NATO üyeliğini amaçlayan stratejik rotasının Anayasada belirlendiği vurgulandı.

UKRAYNA, GELİŞMİŞ FIRSATLAR ORTAĞI OLARAK TANINMIŞTI

NATO, 12 Haziran 2020 tarihinde Ukrayna’yı “Gelişmiş Fırsatlar Ortağı” olarak tanımıştı.

NATO’dan yapılan açıklamada, bu statünün; “Ukrayna’nın NATO’nun müttefik operasyonlarına ve misyonlarına önemli katkılarda bulunan ortaklar ve iş birlikleri arasındaki iş birliğini sürdürmeyi ve derinleştirmeyi amaçlayan NATO’nun “Ortak Birlikte Çalışabilirlik Girişimi’nin bir parçası.” olduğu kaydedildi.