Ukrayna'da artan vakalar sert kısıtlamaları getirdi: Yeni yılın ilk haftasından itibaren başlayacak

Haberler
Anife Bilal
09 Aralık 2020, 20:57
Anife Bilal
09 Aralık 2020, 20:57

Ukrayna Bakanlar Kurulu, artan koronavirüs vakaları nedeniyle ülkede sıkı karantina uygulama kararı aldı. Buna göre, Ukrayna’da 8-24 Ocak 2021 tarihleri arasında sıkı karantina tedbirleri uygulanacak.

Ukrayna Bakanlar Kurulu, bugün düzenlenen toplantıda 8-24 Ocak 2021 tarihleri arasında sıkı karantina uygulama kararı aldı. Ukrayna Başbakanı Denıs Şmıgal uygulanacak olan karantina tedbirlerini “güvenlik için kış tatili” olarak nitelendirdi.

UKRAYNA YENİ YILIN İLK HAFTASI SIKI TEDBİRLER UYGULAYACAK

Bakanlar Kurulu toplantısında konuşan Şmıgal, “Müzakereler sonucu Ukrayna’da 8-24 Ocak 2021 tarihleri arasında sıkıştırılmış karantina önlemleri uygulama kararı alındı. Onları ‘güvenlik için kış tatili’ olarak nitelendirebiliriz.” ifadeleri kullandı.

UKRAYNA’DA UYGULANACAK TEDBİRLER NELER?

Ukrayna’da uygulanan hafta sonu karantina sayesinde yeni vaka sayılarının azalmaya başladığında dikkat çeken Başbakan, Bakanlar Kurulunun bu yüzden aralık ayında sıkı karantina tedbirleri uygulama ihtiyacı görmediğini belirtti.

Ukrayna’da 8-24 Ocak 2021 tarihleri arasında uygulanacak sıkı karantina sırasında anaokulları hariç tüm eğitim kurumları kapalı olacak; kafe, restoran, bar sadece paket hizmeti verebilecek; alışveriş merkezleri, eğlence merkezleri, güzellik salonları, spor salonları, havuz, sinema, sergi salonları faaliyetlere tamamen kapalı olacak; gıda dışı ürünleri satan mağaza ve pazarlar faaliyet göstermeyek.

Öte yandan toplu taşımacılık, market, eczane, banka, posta ve oteller çalışmaya devam edecekler.

Bununla birlikte Şmıgal koronavirüs salgını ile ilgili durumun kötüleşmesi halinde ülkede daha erken tarihlerde kısıtlamaların uygulanabileceğini vurguladı.