Ukrayna’da 485 yeni koronavirüs vakası!

07 Haziran 2020, 19:00

Ukrayna’da son 24 saatte, 485 yeni tip koronavirüs (Kovid-19)  vaka sayısı tespit edildi.

Salgının başından bu yana Ukrayna’da toplam 26.999  koronavirüs vakası tespit edildi; 788 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti ve 12.054 kişi iyileşti.

Ukrayna Sağlık Bakanlığından 7 Haziran 2020 tarihinde yapılan açıklamada, Kıyiv (Kyiv) de dahil olmak üzere, Ukrayna’nın Volın, Lviv, Rivne ve Çernivtsi bölgelerinde daha çok vaka sayısı tespit edilmesi nedeniyle, bu bölgelerin karantina önlemlerinin gevşetilmesinin ikinci aşamasına hazır olmadığı belirtildi.

UKRAYNA’DA KARANTİNA ÖNLEMLERİNİN GEVŞETİLMESİ

3 Haziran 2020 tarihinde resmi hükumet sitesinde yayınlanan Ukrayna Bakanlar Kurulu kararı uyarınca, 5 Haziran’dan itibaren ülkedeki bir dizi karantina önlemi hafifletildiği duyuruldu.

YURT İÇİ UÇUŞLAR BAŞLADI

Karara göre, 5 Haziran’dan itibaren Ukrayna’daki yurt içi uçuşlar yeniden düzenlenmeye başladı.

Bununla birlikte, belirtilen tedbirlere ve kurallara uymak şartıyla restoran ve kafeler kapalı alanlarda hizmet vermeye başlıyor. Ayrıca çocuk yaz kampları hariç otel, dinlenme tesisleri gibi konaklama hizmeti veren kuruluşlar faaliyete geçebiliyor.

60 yaş üstü kişilere öztecrit rejimi kurallarına uymamasına izin veriliyor.

YURT DIŞI UÇUŞLARI ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE

Bunun dışında 5 Haziran’dan itibaren 5 metrekarede 1’den fazla kişinin olmaması şartıyla kapalı mekanlarda dini etkinlikler düzenlemesine izin verilecek.

Yurt dışı uçuşlarının 15 Haziran itibariyle yeniden düzenlenmeye başlaması planlanılıyor.

DAHA ÖNCE BİR DİZİ HAFİFLETME YAPILMIŞTI

Bilindiği gibi, Ukrayna’da 1 Haziran itibaren yüzme havuzlarının ve spor salonlarının çalışmasına, vatandaşların 10 kişiden fazla olmayacak şekilde gruplar halinde eğitim faaliyetlerine katılmasına (örneğin, ehliyet kursları) izin verilmiş; demiryolu taşımacılığı ve bölgeler arası karayolu taşımacılığının yeniden başlamıştı.

Ukrayna ile Türkiye arasındaki düzenli yolcu trafiğinin 1 Temmuz itibaren yeniden başlayacağını duyurulmuştu.

KORONAVİRÜS
kovid-19
Ukrayna