Ukrayna'da 3 bakan değişti

Haberler
E. K.
20 Mayıs 2021, 17:18
E. K.
20 Mayıs 2021, 17:18

Ukrayna’da, Altyapı, Ekonomi ve Sağlık Bakanları değişti. 18 Mayıs tarihinde Altyapı Bakanı Vladıslav Krıkliy, Ekonomi Bakanı İgor Petraşko ve Sağlık Bakanı Maksım Stepanov görevlerinden alınmıştı.

Ukrayna’da, 18 Mayıs tarihinde görevlerinden alınan Altyapı, Ekonomi ve Sağlık bakanlarının yerine bugün yapılan Parlamento oturumunda yeni isimler atandı. Ukrayna’da koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirler ve aşılama programı konusunda eleştirilen ve Başbakan Denis Şmıgal ile sorunlar yaşayan Maksım Stepanov’un yerine Ukrayna Başhekimi Viktor Lyaşko getirildi.

LYUBÇENKO, EKONOMİK KALKINMA, TİCARET VE TARIM BAKANLIĞINA ATANDI

Ukrayna Ekonomik Kalkınma, Ticaret ve Tarım Bakanlığı görevine ise Igor Petraşko’nun yerine Devlet Vergi Dairesi Başkanı Oleksiy Lyubçenko atandı. Petraşko, 17 Mart 2020 tarihinde Ekonomi Bakanlığı görevine getirilmişti. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Petraşko’nun Cumhurbaşkanlığı Ofisinde çalışmaya devam edeceğini ve toprak reformu alanında çalışmalar yürüteceğini ifade etti.

KURBAKOV, ALTYAPI BAKANLIĞINA ATANDI

Vladıslav Krıkliy’den boşalan Altyapı Bakanlığı koltuğuna ise Ukrayna Devlet Kara Yolları (Ukravtodor) Müdürü Oleksandr Kurbakov oturdu. Krıkliy, 29 Ağustos 2019 tarihinden beri Altyapı Bakanlığı görevini yürütüyordu. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Krıkliy’in de takımında kalacağını ve yakında yeni göreve atanacağını belirtti.