Ukrayna'da 26 Şubat'ın "Rus İşgaline Direniş Günü" ilan edilmesi için çalışmalar sürüyor

Haberler
Anife Bilal
06 Şubat 2020, 15:55
Anife Bilal
06 Şubat 2020, 15:55

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisi Anton Korineviç, 26 Şubat gününün resmi düzeyde Kırım’ın Rusya tarafından işgaline direniş günü olarak kaydedilmesi için, yasal çalışmaların yapıldığını bildirdi.

Ukrinform haber ajansına konuşan Korineviç, “Ukrayna kurumlarının Kırım Tatar Milli Meclisi ile iş birliği konusunda bazı başarılarımız var. 26 Şubat gününü devlet düzeyinde Kırımlıların işgale direniş günü olarak ilan edilmesini düşünüyoruz” diye anlattı.

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilciliğinin üzerinde çalıştığı yasal girişimler hakkında bilgi veren Korineviç, “İlk önce Ukrayna’ya karşı yürütülen askeri saldırganlık sonucunda alıkonulan kişilerin sosyal ve yasal savunması ile ilgili yasa tasarısı üzerinde çalışıyoruz. Bu aslında siyasi tutsaklar ve askeri esirler ile ilgili yasa tasarısı. Bu yasa tasarısı, Cumhurbaşkanlığı Ofisinde inceleniyor biz bu yeni tasarıyı takip ediyoruz. Bu tasarı üzerinde bizimle birlikte sivil örgütleri, Geçici Olarak İşgal Edilen Topraklardan ve Gazilerden Sorumlu Bakanlığımız da çalıştı. Umarız bu tasarı Ukrayna Parlamentosundaki oylamaya çıkarılır ve onaylanır.” dedi.