Ukrayna'da 2. Dünya Savaşı'nda hayatını kaybedenler anıldı

Haberler
E. K.
22 Haziran 2021, 14:32
E. K.
22 Haziran 2021, 14:32

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 2. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybedenleri andı. Zelenskıy, düzenlenen törende yaptığı açıklamada “Bugün onların kahramanlığını anıyoruz, yaşama ve içinde savaşların olmayacağı yeni bir Ukrayna inşa etme fırsatı için her birine minnettarız.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna’da 2. Dünya Savaşı sırasında hayatını kaybeden Ukraynalı askerler ve siviller anılıyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, başkent Kıyiv’deki Ebedi Şan Parkı’nda gerçekleştirilen törende meçhul asker anıtına çiçek bıraktı.

Törende konuşan Zelenskıy, bugünün 2. Dünya Savaşı’nın en kanlı döneminin başlangıcı olduğunu kaydederek, bu trajedinin neredeyse tüm Ukraynalı aileleri etkilediğini ifade etti. Milyonlarca Ukraynalının Nazi işgalinden dünyayı korumak için savaştığını belirten Zelenskıy, “Bugün onların kahramanlığını anıyoruz, yaşama ve içinde savaşların olmayacağı yeni bir Ukrayna inşa etme fırsatı için her birine minnettarız.” dedi.

İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI’NDA HAYATINI KAYBEDEN UKRAYNALILAR ANILIYOR

Nazi Almanya’sı Sovyetler Birliği’ne, 22 Haziran 1941’de savaş ilan etmişti. Ukrayna, sadece eski Sovyet cumhuriyetleri arasında değil, tüm dünya ülkeleri arasında savaşta en büyük kayıplara uğrayan ülke oldu. Çeşitli değerlendirmelere göre, 2. Dünya Savaşı sırasında Ukrayna’da yaklaşık 5 milyonu sivil olmak üzere 8 ila 10 milyon insan öldü ve 2,2 milyon insan Nazi Almanyası’na çalışma kamplarına sürüldü, 10 milyon insan evlerini kaybetti. 700’den fazla şehir ve kasaba, yaklaşık 30 bin köy tamamen harabeye döndü.