Ukrayna'da, 1944 Kırım Tatar soykırımını konu alan filmin galası yapılacak

Haberler
Ömer Cihad Kaya
09 Mayıs 2019, 10:59
Ömer Cihad Kaya
09 Mayıs 2019, 10:59

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de 17 Mayıs tarihinde Kırım Tatar sürgününü konu alan “1944” belgesel filminin galası yapılacak.

Fresh Production Group film yapım şirketinin basın servisinden yapılan açıklamaya göre, filmde, bizzat yaşayanlar sürgünü anlatacak. Ayrıca, binlerce insanın açlık ve hastalıklardan öldüğü sürgünün ilk yıllarını ve bu koşullarda nasıl hayatta kaldıklarını aktaracaklar.

Söz konusu açıklamada, “ ‘1944’ adlı belgesel filmi, farklı hayat hikayeleriyle Kırım Tatarlarının trajedisini anlatma çabası. Bu hikayeler her Kırım Tatar ailesinde var ve onlar gelecek nesillerin hatıralarında kalmalılar.” ifadelerine yer verildi.

Yönetmenliğini Fatima Osman ve Yunus Paşa’nın yaptığı belgesel filminin galasının Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü’ne ithaf edildiği kaydedildi.

Filmin gösterimi Kıyiv’deki “D12” galerisinde yapılacak.

1944 KIRIM TATAR SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, diktatör Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatar erkeklerinin büyük çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti.

Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu. Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

Ukrayna’da Kırım Tatar sürgünü resmen soykırım olarak tanındı. 1944 Kırım Tatar sürgününün soykırım olarak tanınmasını öngören 2493 No’lu karar tasarısı Ukrayna Parlamentosu tarafından 12 Kasım 2015 tarihinde yapılan oturumda kabul edildi. Bunun yanı sıra 18 Mayıs, “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak kabul edildi.

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de Ukrayna Başsavcılığı’na bağlı olarak kurulan Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, 2016 yılında 1944 Kırım Tatar Sürgünü olayı ile ilgili soruşturma başlattı.

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalci güçler, 5 yıldan beri Kırım Tatarlarına sürgün kurbanlarını anmak için toplu etkinlikler ve mitingler düzenleme izni vermiyor.