Ukrayna Cumhurbaşkanlığı: Tarak Tamga, bir halkın kendi hakları için verdiği mücadelenin sembolüdür

26 Haziran 2020, 15:00

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi, Kırım Tatar Bayrak Günü dolayısıyla bir basın açıklaması yayımladı. Mesajda, “Gök mavisi rengi üzerindeki altın Tarak Tamga, tüm dünya için bir halkın kendi hakları ve Kırım’ı işgalden kurtarmak için verdiği mücadelenin bir sembolüne dönüştü.” ifadeleri kullanıldı.

“ALTIN TARAK TAMGA, TÜM DÜNYA İÇİN BİR HALKIN KENDİ HAKLARI İÇİN VERDİĞİ MÜCADELENİN SEMBOLÜNE DÖNÜŞTÜ”

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi tarafından yayımlanan mesajda, “Bugün, Kırım Tatarlarıyla birlikte Kırım Tatar Bayrak Günü’nü kutluyoruz… Gök mavisi rengi üzerindeki altın Tarak Tamga, tüm dünya için bir halkın kendi hakları ve Kırım’ı Ukrayna kontrolü altına geri döndürmek için verdiği mücadelenin sembolüne dönüştü. İşgal edilen Kırım’da, özellikle Ukrayna yanlısı tutumları yüzünden Kırım Tatarları kovuşturuluyor ve ayrımcılığa uğruyor, ayrıca siyasi tutsakların çoğu Kırım Tatarlardan oluşuyor.” ifadelerine yer verilerek, Ukrayna Cumhurbaşkanlığının, siyasi tutsakların serbest bırakılması ve en kısa zamanda evlere dönmesi için elinden gelen her şeyi yaptığı belirtildi.

Ülkenin yönetimi için Ukrayna’nın yerli halkı olan Kırım Tatarlarının haklarının sağlanmasına yönelik mümkün olan her şeyin yapılmasının çok önemli olduğu ifade edilen açıklamada, “Ukrayna Cumhurbaşkanı birçok kez, Kırım’ın işgalden kurtarılması düşüncesinin bizim; yani her Ukrain, her Kırım Tatarı ve tüm devletimiz için bir ulusal fikre dönüşmesi gerektiğini vurgulamıştı. Bu yüzden Tarak Tamgalı gök mavisi rengindeki bayrağın Çatır Dağ, Ay Petri, Bahçesaray, Yalta ve Akyar’da (Sivastopol) dalgalanacağından eminiz. Kırım Ukrayna’dır.” denildi.

KIRIM TATAR BAYRAK GÜNÜ

Kırım Tatar Milli Bayrak Günü ilk kez 2010 yılında kutlandı. Aynı yıl düzenlenen 5’inci Kırım Tatar Milli Kurultayında 26 Haziran tarihinin her yıl Kırım Tatar Milli Bayrak Günü olarak kaydedilmesi kararı kabul edildi.

Kırım Tatar Bayrak Gününün kutlandığı 26 Haziran tarihinde Kırım’da başkent Akmescit ve diğer yerleşim yerlerinde her yıl binlerce insanın katılımıyla çeşitli etkinlikler düzenleniyordu. Fakat Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Kırım Tatar Bayrak Günü vesilesiyle düzenlenen etkinlikler Kırım Tatar Milli Meclisinin koordinasyonuyla Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarınca Ukrayna’nın ana kısmında gerçekleştirilmeye başladı.


Kırım Tatar Bayrak Günü
UKRAYNA CUMHURBAŞKANLIĞI
Bunlara da bakın: