Ukrayna Cumhurbaşkanlığı: Rus askerlerinin kontrolündeki yerlerde sahte referandumlar için vatandaşların kimlik bilgileri toplanıyor

Güncel
E. K.
29 Mart 2022, 12:56
E. K.
29 Mart 2022, 12:56

İşgalci Rus askerlerinin, Ukrayna’nın ana kısmında kontrol altına aldıkları şehirlerde, işgal altındaki Kırım’da olduğu gibi sahte “referandumlar” düzenlemek için vatandaşların kimlik bilgilerini toplamaya başladığı bildirildi.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Danışmanı Mıhaylo Podolyak, Rus askerlerinin, Ukrayna’da kontrol altına aldıkları şehirlerde, Ukrayna vatandaşlarının kimlik bilgilerini toplamaya başladığını belirtti.

İşgalci güçlerin, vatandaşların kimlik bilgilerini toplama nedenlerinden birinin, sahte referandumlar düzenleme girişimi olduğunu vurgulayan Podolyak, “Ukrayna’nın güney bölgelerinde, Rus işgalciler Ukrayna vatandaşlarının kimlik bilgilerini topluyorlar ve onlara Rus para biriminde küçük miktarlar veriyorlar. Bilgileri toplama nedenlerinden biri de sahte “referandum” düzenleme girişimidir.” ifadesini kullandı. Bu girişimi “anlamsız” olarak nitelendiren Podolyak, Ukrayna’nın topraklarındaki vatandaşlarına emekli maaşı ve maaş ödediğini belirtti.

KIRIM SINIRINDAKİ UKRAYNA ŞEHİRLERİNDE SAHTE REFERANDUM GİRİŞİMİ

Kırım sınırındaki Herson bölgesinde Kırım Tatarlarının yoğun yaşadığı Geniçesk (Cenişke) kasabası, Herson ve Nova Kahovka şehirleri, Zaporijjya bölgesinde Berdyansk, Melitopol ve Energodar şehirleri işgalci Rus ordusunun kontrolünde.

RUSYA UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞ BAŞLATTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal başlattığını duyurdu. Rus ordusu Ukrayna’daki kritik altyapı tesisleri, havaalanları, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor.  Öte yandan Rus ordusunun Ukrayna’daki kayıpları artmaya devam ediyor. Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Oleksiy Arestovıç, 21 Mart 2022 tarihine yaptığı açıklamada, Ukrayna’da 26 gün içinde Rusya’ya ait 3 taarruz ordusu ve bir hava ordusunun imha edildiğini bildirmişti.