Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisinde, Ukrayna ve Türkiye heyeti bir araya geldi

23 Haziran 2020, 00:27

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisinde, Ukrayna ve Türkiye heyeti bir araya geldi. Heyetler Ukrayna ve Türkiye ilişkilerinin derinleştirilmesi konusu müzakere edildi.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak’ın başkanlığındaki Ukrayna heyeti ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Özel Danışmanı ve Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın başkanlığındaki Türk heyeti, ikili ilişkileri değerlendirdi.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisinden konu ile ilgili yapılan açıklamada, imzalanan anlaşmaların uygulamaya konulması konusunda konuşulduğunu ve ikili işbirliği mekanizmalarının analiz edildiği ifade edildi.

SERBEST TİCARET ANLAŞMASI DA KONUŞULDU

Ayrıca ikili işbirliği çalışmaları kapsamında, Ukrayna-Türkiye Ticaret ve Ekonomik İşbirliği Komisyonu 12. Toplantısının yapılması ve Serbest Ticaret Anlaşmasının imzalanması konusunda müzakere sürecinin yenilenmesinin önemi vurgulandı. 

SAVUNMA ALANINDA İŞBİRLİĞİ KONUŞULDU

Bununla birlikte heyetler, savunma sanayi kompleksi alanındaki ilişkileri ve iki ülke arasında savunma alanındaki işbirliğinin yoğunlaştırılmasını da görüştü.

TÜRKİYE’YE TEŞEKKÜRLER İLETİLDİ

Ukrayna tarafı, Türkiye Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğini desteklediği için ve Kırım Tatar halkının haklarını koruma yönteminde yaptığı çalışmalar için teşekkürlerini sundu. 

Kırım
Ukrayna-Türkiye iş birliği
Bunlara da bakın: