Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi: Gelen yıl, Kırım Platformu'nun gelişme ve kurumsallaşma yılı olmalıdır

Haberler
E. K.
23 Kasım 2021, 12:04
E. K.
23 Kasım 2021, 12:04

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı Andriy Sıbiga, önümüzdeki yıl gerçekleşecek olan Kırım Platformu’nun gelişme ve kurumsallaşma yılı olması gerektiğini kaydetti. Sıbiga, Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın inisiyatifi ile kurulan bu platformun, Kırım’ın işgalden kurtarılması için çalışmaların yürütüleceği ana platform olması gerektiğini ifade etti.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı Andriy Sıbiga, Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi Anton Korınevıç ile Kırım Platformu Açılış Zirvesi sonrası kurulan Kırım Platformu Ofisinin çalışmalarını görüştü.

Cumhurbaşkanlığı Ofisinden 22 Kasım 2021 tarihinde yapılan açıklamaya göre, Kırım Platformu Ofisine ziyaret gerçekleştiren Sıbiga, önümüzdeki yılın, Kırım Platformu’nun gelişme ve kurumsallaşma yılı olması gerektiğini kaydetti. Cumhurbaşkanının inisiyatifi ile kurulan bu platformun, Kırım’ın işgalden kurtarılması için çalışmaların yürütüleceği ana platform olması gerektiğine dikkat çekerken, Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcili yönetimi, Kırım Platformu Ofisinin faaliyetleri ve planlarını tanıtmak için ABD’ye ziyaret planlandığını bildirdi.

KIRIM PLATFORMU, 2022’DE DAHA ETKİLİ BİR ŞEKİLDE ÇALIŞACAK

Bunun yanı sıra görüşmede, Kırım Daimi Temsilci Başkan Yardımcıları Darya Svırıdova ve Tamila Taşeva, Kırım’ın geçici işgalinden kaynaklanan bir dizi güncel meselenin yasal düzenlemesini iyileştirme planlarından bahsederken, en önemli konular arasında Kırım’ın işgalci yönetimince yasa dışı şekilde alıkonulan ve tutulan siyasi tutsaklara destek ve işgal altındaki Kırım Özerk Cumhuriyeti ile Akyar (Sivastopol) şehrinde ikamet eden Ukrayna vatandaşlarının idari hizmetlere erişimlerinin kolaylaştırılması olduğunu vurguladı.

Bu bağlamda, geçici işgal altındaki yarımadada yaşayan Ukrayna vatandaşları için yapay olarak oluşturulan engelleri kaldıracak olan “Kırım” serbest ekonomik bölgesinin kaldırılmasına ilişkin yasanın 21 Kasım’da yürürlüğe girdiği kaydedildi. Görüşmede ayrıca, işgal altında bulunan Kırım’daki Ukraynalı gençleri desteklemek için eğitim projeleri, özellikle bir bilgi ve hizmet portalının oluşturulması ve Kırım Tatar kültürünü yaygınlaştırma girişimleri de ele alındı.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti. Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.

Kuleba: Kırım Platformu Açılış Zirvesi çerçevesinde 4 tematik panel  düzenlenecek