Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Danışmanı: Roketlerle Rusya'daki tesislere saldırmayacağız

Güncel
qha muhabir
03 Haziran 2022, 21:45
qha muhabir
03 Haziran 2022, 21:45

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Danışmanı Mıhaylo Podolyak, Ukrayna’nın ABD’den verilecek olan çoklu fırlatma roket sistemlerini Rusya’daki tesislere saldırmak için kullanmayı planlamadığını belirtti.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Danışmanı Mıhaylo Podolyak, 03 Haziran 2022 tarihinde Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, ABD’nın Ukrayna’ya sağlayacağı silahlar arasında yer alan yüksek performanslı topçu roketi sistemine (HIMARS) değindi.

Ukrayna’nın bir savunma savaşı yürüttüğüne vurgu yapan Podolyak “Çoklu Fırlatma Roket Sistemini Rusya’daki tesislere saldırmak için kullanmayı planlamıyoruz. Ortaklarımız silahlarının nerede kullanılacağını biliyor” ifadelerini kullandı. Podolyak, bu tür niyetlerle ilgili iddiaların Rus özel servislerinin psikolojik operasyonları olduğunu belirterek, “Rusya’nın bugün bir numaralı görevi, Ukrayna ve ABD arasındaki güveni baltalamak” dedi.

BİDEN FÜZE SİSTEMİ DAHİL 700 MİLYON DOLARLK SAVUNMA DESTEĞİNİ ONAYLAMIŞTI

Geçtiğimiz günlerde ABD Devlet Başkanı Joe Biden, Ukrayna’ya 700 milyon dolarlık savunma desteği paketini onayladığını duyurduğunda “Bu yeni yardım paketi Ukrayna’nın kendini Rusya’ya karşı savunmasında yardımcı olacak gelişmiş silahları da içeriyor ki buna Yüksek Performanslı Topçu Roketi Sistemi (HIMARS) ismi verilen füze sistemi de dahil” açıklaması yapmıştı.

Söz konusu füze sisteminin yaklaşık 65 kilometre menzili olduğu biliniyor.