Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Danışmanı Podolyak: Buça'da siviller elleri arkadan bağlanarak katledildi

Güvenlik
Ayyıldız Huri Kaptan
03 Nisan 2022, 10:24
Ayyıldız Huri Kaptan
03 Nisan 2022, 10:24

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Danışmanı Mıhaylo Podolyak, (Mihail Podolyak), Ukrayna ordusunun tekrar kontrolü sağladığı Buça şehrinde elleri arkadan bağlanarak katledilmiş sivillerin olduğunu belirtti. Podolyak, “Rus askerleri tarafından vurularak öldürülen elleri bağlı insanların cesetleri sokaklarda yatıyor. Bu insanlar asker değildi, silahları yoktu.” dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Danışmanı Mıhaylo Podolyak, (Mihail Podolyak), Twitter hesabından, elleri arkadan bağlı şekilde yerde yatan ceset fotoğrafı paylaştı. Podolyak, “Rus askerleri tarafından vurularak öldürülen elleri bağlı insanların cesetleri sokaklarda yatıyor. Bu insanlar asker değildi, silahları yoktu. Şu anda işgal altındaki topraklarda buna benzer kaç vaka daha yaşanıyor” ifadelerine dikkat çekti.

“RUSYA, UKRAYNA’YI YOK ETMEK İÇİN SAVAŞ YÜRÜTÜYOR”

Podolyak, başka bir paylaşımında ise Rusya’nın Ukrayna ulusunu yok etmek için savaş yürüttüğünü vurgulayarak, “Biz sempati ya da beğeni talep etmiyoruz. Bizim adımıza savaşmanızı da istemiyoruz. Tek bir şey istiyoruz, sivilleri koruyabilmemiz için bize silah verin. Diğer her şeyi kendimiz yapacağız.” dedi.

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar da, Buça’ya bağlı Motijin köyünde 2’si kadın 4’ü erkek elleri arkalarından bağlı ve kafalarından vurularak öldürülmüş olan 6 sivilin cesedinin bulunduğunu bildirdi.

Sosyal medyada, Buça’da sivillerin katledilerek toplu mezarlara gömüldüğünü, kuyulara atıldığını gözler önüne seren fotoğraflar pek çok kez paylaşıldı.