Ukrayna Cumhurbaşkanlığı, Kırım Tatarlarına yapılan zulmü protesto etti

Haberler
E. K.
03 Eylül 2020, 12:06
E. K.
03 Eylül 2020, 12:06

Ukrayna, geçici Rus işgali altındaki Kırım’da işgalci Rus yönetimi tarafından gerçekleştirilen insan hakları ihlallerini ve Yarımada’da yaşayan vatandaşlarına yapılan zulmü şiddetle protesto etti. Ayrıca Rusya’nın, halkları düşman olarak gösterme uygulamasına son vermesi gerektiğinin altı çizildi.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı ofisi dün, geçici işgal altındaki Kırım’da işgalciler tarafından Kırım Tatar halkına yapılan baskılarla ilgili açıklamada bulunarak Kırım Tatar halkına yapılan zulmü protesto etti.

“DİNİ UYGULAMAKTAN MAHRUM KALIYORLAR”

İşgalci Rusya tarafından 15 ile 21 yıl arasında hapis cezası istemiyle yargılanan Kırım Tatar aktivistler, yurttaş gazeteciler ve insan hakları savunucularına karşı açılan düzmece davaların, bu günlerde Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrindeki mahkemede görüldüğü belirtilen açıklamada, “Marlen Asanov, Memet Belâlov, Timur İbragimov, Ernes Ametov, Server Zekiryayev, Seyran Saliyev, Server Mustafayev ve Edem Smailov, terör örgütünü örgütünü kurmak ve katılmakla suçlanıyor, oysa onlar sadece camide toplanıyor ve evlerinde dini kitaplar bulunduruyorlardı. Kırım’ın yerli halkı, anavatanında dinini uygulama hakkından mahrum ediliyor.” ifadelerine yer verildi.

VİCDAN ÖZGÜRLÜĞÜ, MEDENİ HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİN AYRILMAZ PARÇASIDIR

İşgalciler tarafından yargılananlar arasında 13 çocuk babası Server Zekiryayev, insan hakları savunucusu, Kırım Dayanışması teşkilatı koordinatörü, Üstün Hizmet Nişanı sahibi Server Mustafayev, yurttaş gazeteci ve 3 çocuk babası Timur İbragimov, Topçiköy din cemiyeti başkanı Edem Smailov’un da olduğu kaydedilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Halkları düşman olarak gösterme uygulamasına son verilmeli, zira günümüz medeni dünyasında siyasi, etnik veya dini gerekçelerle zulme yer olamaz. Vicdan özgürlüğünün, birçok ülkenin anayasalarında yer alan medeni hak ve özgürlüklerin ayrılmaz bir parçası olduğunu da hatırlatmak isteriz.”

TÜM SİYASİ TUTSAKLARIN SERBEST KALMASI İÇİN ÇALIŞILIYOR

Bunun yanı sıra, Ukraynalı ve uluslararası insan hakları savunucuları, siyasetçi ve aktivistlere  siyasi suçlamalarla alıkonulan Kırımlılara destek verme çağrısında bulunan insan hakları savunucusu Server Mustafayev’in “Pes etmeye hakkımız yok, çok fazla şey yapıldı, çok şey kaybedildi ve daha yapılacak çok şey var” sözlerine yer verilen Cumhurbaşkanlığı ofisinin açıklamasında, işgal altındaki topraklarda ve Rusya Federasyonu’nda tutulan tüm siyasi tutsak ve esirlerin serbest bırakılması için Ukrayna’nın günbegün çalıştığı vurgulandı.

8 KIRIM TATAR SİYASİ TUTSAK HAKKINDA 15 İLE 21 YIL ARASI HAPİS İSTEMİ

Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yargılanan İkinci Bahçesaray Grubunun davasının görüldüğü Güney Askeri Bölge Mahkemesinde 31 Ağustos 2020 tarihinde yapılan duruşma sırasında Rus savcının 8 Kırım Tatar siyasi tutsak için talep ettiği cezayı açıkladığı bildirilmişti.

Rus savcı, güya sözde “terör örgütünün faaliyetlerinin organize” etmekle suçlanan Süleyman (Marlen) Asanov için 20 yıl hapis ve 800 bin ruble para cezası, Memet Belalov için 21 yıl hapis cezası, Timur İbragimov için 20 yıl hapis cezası istedi.

Öte yandan, güya “terör örgütü faaliyetlerine katılmakla” suçlanan Server Zekiryayev için 15, Server Mustafayev için 17, Seyran Saliyev için 19, Ernes Ametov için 17,5 ve Edem Smailov için 17,5 yıl hapis cezası talep edildi.

KIRIM TATAR AKTİVİSTLERE VE BAĞIMSIZ GAZETECİLERE BASKI

Rusya 2014’te Kırım’ı işgal ettikten sonra yarımadada düzenli olarak sivil aktivistlerin, bağımsız gazetecilerin, Kırım Tatar milli hareketi aktivistlerinin ve Kırım Tatar Milli meclisi üyelerinin evlerine aramalar düzenliyor. İşgalci yönetim, böylelikle baskı uygulayarak Rus işgaline karşı çıkan herkesi susturmaya çalışıyor.