Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Kırım Daimi Temsilcisi: Ukrayna Kırım’daki yasa dışı seçimlerin organizatörlerini cezalandıracak

Haberler
Anife Bilal
17 Eylül 2021, 20:34
Anife Bilal
17 Eylül 2021, 20:34

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Kırım Daimi Temsilcisi Anton Korınevıç, işgal altındaki Kırım’da düzenlenen yasa dışı Rusya Devlet Duması seçimlerini düzenleme ve yürütme sürecine katılan kişilerin, yasal bir şekilde cezalandırılacağını ifade etti.

Kırım’ı işgal altına alan Kremlin yönetimi, yarımadada yasa dışı Rusya Devlet Duması seçimleri düzenliyor. Kırım Haber Ajansına açıklamada bulunan Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Kırım Daimi Temsilcisi Anton Korınevıç, şu an sözde seçim hazırlık sürecinin, sözde seçimleri izleme ve organizatörlerini tespit etme çalışmalarının yürütüldüğünü anlattı. İşgal altındaki Kırım’da Rusya’nın yasa dışı seçimleri düzenlemesine yardım eden kişilerin, uygun bir şekilde cezalandırılacağını belirten Korınevıç, şunları söyledi:

Sözde seçimlerin katılımcıları ve organizatörleri hakkında bilgi topluyoruz. Bu işlemleri daha sonra Ukrayna toprak bütünlüğünü ihlal eden bu kişileri yaptırım listelerine eklemek ve haklarında yargı süreci başlatmak için.

“KIRIM’DA SEÇİM DÜZENLENMESİ DUMA’YI GAYRİMEŞRU HALE GETİRİYOR”

Avrupa ve Güvenlik İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Avrupa Konseyi, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi, Parlamentolar Arası Birlik gibi uluslararası örgütlerin, Rusya’nın yeni parlamento heyetlerinin bu kuruluşlardaki yetkilerini teyit etmemesi gerektiğini vurgulayan KTMM Başkanı, “Çünkü bu seçimlerin işgal altındaki Kırım’da da düzenlenmesi sonucunda Rusya Devlet Duması gayri meşru hale geliyor” diye belirtti.

UKRAYNA PARLAMENTOSU İŞGAL ALTINDAKİ BÖLGELERDEKİ YASA DIŞI SEÇİMLERİ TANIMAMA KARARI ALDI

Ukrayna Parlamentosu 8 Eylül 2021’de uluslararası kuruluşlara, Kırım’da ve Donbas Topraklarında Yapılacak Olan Rusya Devlet Duması Seçimlerini Tanımama Çağrısına Dair” başlıklı kararı kabul etti. Karar için 318 milletvekili “evet” oyu kullandı. Kararı parlamentoya sunan Ukrayna milletvekili Oleksiy Gonçarenko yaptığı açıklamada, “Bu çok önemli bir karar. Kırım ve Donbas Ukrayna’dır!” diye vurguladı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın işgal ettiği Kırım ve Donbas’ta düzenlediği yasa dışı seçimleri kınadı ve uluslararası toplumu uluslararası hukuku ihlal ederek oluşturulan Rusya Devlet Duması’nın meşruiyetini tanımama çağrısında bulundu.