Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Temsilcisi, İsveç’in Kıyiv Büyükelçisi ile bir araya geldi

Haberler
Anife Bilal
20 Ekim 2020, 19:40
Anife Bilal
20 Ekim 2020, 19:40

Ukrayna Cumhurbaşkanın Kırım Daimi Temsilcisi Anton Korınevıç ve yardımcıları Darya Sviridova ile Tamila Taşeva, İsveç’in Kıyiv Büyükelçisi Tobias Thyberg ile bir araya geldi. Görüşmede Rus işgali altında bulunan Kırım’daki insan hakları durumu ve yaptırım politikası ele alındı.

Ukrayna Cumhurbaşkanın Kırım Daimi Temsilcisi Anton Korineviç ve yardımcıları Darya Sviridova ile Tamila Taşeva, 20 Ekim 2020 tarihinde İsveç’in Kıyiv Büyükelçisi Tobias Thyberg ile görüştü. Toplantı kapsamında, Rus işgali altındaki Kırım’da ortaya konan hak ihlalleri ve yaptırımların müzakere edildiği duyuruldu.

İSVEÇLİ BÜYÜKELÇİYE KIRIM’DAKİ HAK İHLALLERİ BİLDİRİLDİ

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilciliğinden görüşmeyle ilgili yapılan açıklamada, “Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunun Mart 2014 tarihli kararıyla belirlenen Kırım’ın yasa dışı ilhakını tanımama politikası, yaptırım politikası, insan hakları ihlalleri, işgalci yönetim tarafından vatandaşların serbest dolaşım haklarına getirilen kısıtlamalar, mülkiyet hakkı ihlali, Ukrayna Ortodoks Kilisesine karşı yapılan ihlaller, yerli halk olan Kırım Tatar halkının haklarının Kırım’da ihlal edilmesi konuları görüşmede ele alınan konular arasındaydı.” ifadelerine yer verildi.

Bunun dışında açıklamada, Ukrayna Cumhurbaşkanın Kırım Daimi Temsilcisinin, İsveç’e tutarlı Kırım’ın yasa dışı ilhakını tanımama politikası için teşekkür ettiği belirtildi.