Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Temsilciliği: Rusya, referandum düzenleyerek işlediği suçları örtmeye çalışıyor

Haberler
Anife Bilal
01 Temmuz 2020, 14:57
Anife Bilal
01 Temmuz 2020, 14:57

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti Temsilciliği, Rusya’nın anayasa değişikliği referandumunu düzenleyerek işlediği suçlarının üstünü örtmeye çalıştığını ifade etti.

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Temsilciliğinden yapılan açıklamada, “Rusya’nın uzun süredir değişmeyen yönetimi için, referandumlar düzenleyerek işlediği suçların sorumluluğunu ‘halka’ yükleme girişimleri uzun süredir bir kural haline geldi. 2014 yılında sözde ‘referandum’ adı altında askeri operasyon düzenlendiğini ve Kırım’ın işgal edildiğini görmüştük.” denildi.

“OYLAMANIN SONUÇLARI GAYRİMEŞRU”

Uluslararası hukuka göre işgal edilen Kırım’da Rusya Anayasası değişikliği referandumunun düzenlenmesinin yasa dışı olduğu vurgulanan açıklamada, “Ukrayna’ya ait işgal altındaki topraklarda düzenlenen söz konusu oylamanın sonuçları gayrimeşru ve onlar hem Ukrayna hem uluslararası toplum tarafından tanınmayacaktır. Rusya Anayasasına, Rus topraklarının yabancılaştırılması ve bu faaliyetlere yönelik yapılan çağrıların kabul edilmemesi ile ilgili maddenin eklenmesi, Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol (Akyar) ile ilgili hiçbir yasal yükümlülük taşımıyor çünkü bu topraklar Rusya’nın değil Ukrayna’nın ayrılmaz parçalarıdır.” diye kaydedildi.

ANAYASA REFERANDUMUNDA OY VERME SÜRECİ BUGÜN SONA ERİYOR

Rusya’da Rus olmayan halkların ölüm fermanı niteliğindeki anayasa değişikliği referandumuyla ilgili oy verme süreci başladı. Putin’e ölene kadar devlet başkanlığı görevine kalma yolunu açan tartışmalı referandum, koronavirüs salgını nedeniyle bir hafta önceden başlatıldı. Oy verme işlemi bugün sona erecek.

Rusya’da muhalefetin “anayasal darbe” olarak nitelendirdiği anayasa değişikliğine pek çok çevreden tepki geliyor. Putin’in fiiliyattaki otoriter yönetimini resmiyete dökecek olan değişiklik planı, anayasal anlamda Ruslara “devlet kurucu halk” statüsü vererek, Rusya’daki Türk ve Müslüman olan halkların zaten kağıt üzerinde olan temel hak ve hürriyetlerini tamamen yok ediyor.