Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi görevi kime verilecek?

Haberler
Anife Bilal
01 Haziran 2019, 12:07
Anife Bilal
01 Haziran 2019, 12:07

Kırım Tatar milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu iki hafta önce Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi görevinden alındı. Kırım Tatar Milli Meclisinin (KTMM) yeni Yetkilinin atanması konusunu yakın zamanda görüşmesi bekleniyor.

Kırımoğlu, eski Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun görevinin sona erdiği son günlerde Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi görevinden alınmıştı. Poroşenko tarafından imzalanan karar 18 Mayıs 2019 tarihinde yürürlüğe girmişti.

KTMM, ZELENSKİY’E HANGİ İSMİ TAVSİYE EDECEK?

QHA’ya (Kırım Haber Ajansı) konuşan Kırımoğlu, KTMM’nin yakın günlerde Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’e Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi görevine tavsiye etmek için uygun gördüğü adayı görüşeceğini ifade etti.

Kırımoğlu, “Zelenskiy ile görüşme yapmaya planlıyoruz ama tarih daha belirtilmedi. Bu görüşmeden sonra biz Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkili görevi için kimi tavsiye edeceğimiz konusunda karar vereceğiz. Bana göre Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi olmalı fakat, bu görevde ben olmak zorunda değilim. KTMM tavsiye edeceği kişiye karar verecek. Ben daha genç birinin atanmasını isterdim, çünkü biz artık mamut gibi yaşlıyız.” dedi.

Aynı zamanda Ukrayna milletvekili olan Kırımoğlu, seçimlere katılma konusunda henüz karar vermediğini de ifade etti.

Ukrayna’nın beşinci Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko 2014 yılında ilk Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisini atadı. Söz konusu Yetkili olarak Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu atanmıştı. Cumhurbaşkanının kararında, Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisinin görevinin Ukrayna’nın yerli halkı olan Kırım Tatar halkının sivil, ekonomik, sosyal ve kültür hakların yerine getirilmesi ve onun etnik, kültürel, dil ve dini kimliğinin korunması ve geliştirilmesini sağlamak olduğu belirtilmişti.