Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti Temsilciliği bünyesinde, Kırım Platformu'nun işleyişinden sorumlu servis açılacak

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
14 Ağustos 2021, 12:57
Mehmet Berk Yaltırık
14 Ağustos 2021, 12:57

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti Temsilciliği bünyesinde, Kırım Platformu’nun işleyişinden sorumlu bir servisin oluşturulacağı açıklandı. İlgili karar, 13 Ağustos 2021’de Cumhurbaşkanı Zelenskıy tarafından kabul edildi.

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti Temsilciliği bünyesinde, Kırım Platformu’nun işleyişinden sorumlu bir servis oluşturulacak. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’in, Cumhurbaşkanlığı sitesinde yayımlanan 359 numaralı 13 Ağustos 2021 tarihli kararına göre, 17 Ekim 2019 tarihli Ukrayna Cumhurbaşkanı Kararnamesi’nde değişiklik yapıldı. Buna göre Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti Temsilciliği yeniden yapılandırılarak bünyesinde Kırım Platformu’nun işleyişiyle ilgili yeni bir servis kurulacak.

UMEROV: “KIRIM PLATFORMU’NUN STRATEJİK VE OPERASYONEL FAALİYETLERİ KAPSAMINDA DAHA ÜRETKEN VE VERİMLİ İŞBİRLİĞİNE GÜVENİYORUM

Ukrayna Milletvekili, Kırım Tatar Milli Kurultayı Delegesi Rüstem Umerov, ilgili karara dair sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada, Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti Temsilciliği’nin çalışmalarının Kırım Platformu’nun faaliyetlerini de kapsayacağını vurgulayarak; söz konusu değişiklik için Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) Kenti Temsilcisi Anton Korınevıç ile yardımcıları Tamila Taşeva ile Darya Sviridova’yı tebrik etti.

Umerov bu gelişmeyi, “Kırım Platformu’nun stratejik ve operasyonel faaliyetleri kapsamında daha üretken ve verimli işbirliğine güveniyorum. Kırım Platformu’nun ilk zirvesine 9 gün kaldı.” ifadeleriyle yorumladı.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır.  Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti. Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.