Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisi, Gürcistan Geçici Maslahatgüzarı ile görüştü

17 Ağustos 2020, 23:44

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisi Anton Korınevıç ile yardımcıları Tamila Taşeva ile Darya Sviridova, Gürcistan’ın Kıyiv Büyükelçiliği Maslahatgüzarı David Boçorişvili ile bir araya geldi. Görüşme sırasında, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki insan hakları ihlalleri ve Kırım’ın askerileştirilmesi sorununa ilişkin konular ele alındı.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Kırım Daimi Temsilciliğinin basın servisinden konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Görüşme sırasında, işgal edilen Kırım’daki insan hakları ihlalleri, Kırım ve Karadeniz bölgesinin askerileştirilmesi sorunları, yarımadanın Rus vatandaşları tarafından sömürgeleştirilmesi, çocuk haklarının ihlal edilmesi, Kırımlı gençlerin yasa dışı şekilde Rus ordusuna zorunlu askerliğe çağrılması, çevreye verilen zarar, Ukrayna Kilisesine uygulanan baskı ve yerli Kırım Tatar halkının haklarının ihlali gibi konular ele alındı.” ifadelerine yer verildi. 

KIRIM’IN İŞGALİNİ TANIMAMA KONUSU DA GÖRÜŞÜLDÜ

Ayrıca görüşmede, 2014 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun, “Ukrayna’nın Toprak Bütünlüğü” başlıklı kararına göre, Kırım’ın işgalini tanımama politikasını sürdürme ve işgalci yetkililer tarafından Kırım sakinlerinin hareket etme özgürlüğünün kısıtlanmasının da gündeme getirildiği bildirildi.

KIRIM’DAKİ İNSAN HAKLARI İHLALLERİNİ ANLATTI

Daha önce Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Kırım Daimi Temsilcisi Anton Korınevıç’ın, Hollanda’nın Kıyiv Büyükelçisi Jennes de Mol ile Rus işgali altındaki Kırım’daki insan hakları ihlallerini görüştüğü bildirilmişti.


Anton Korineviç
Gürcistan
insan hakları ihlalleri
Kırım
Bunlara da bakın: