Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisi, ABD Büyükelçisi ile Kırım’daki insan hakları ihlallerini görüştü

25 Temmuz 2020, 19:24

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Kırım Daimi Temsilcisi Anton Korineviç, 24 Temmuz 2020 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Kıyiv Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı Joseph Pennington ile bir araya geldi. Görüşme sırasında Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da insan haklarının ihlali ve Rusya’ya karşı yaptırımlar arttırılması ile ilgili konular ele alındı.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Kırım Daimi Temsilciliğinin basın servisinden konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Görüşme sırasında işgal edilen Kırım’daki durum, özellikle insan hakları ihlalleri, gazetecilere baskı, din ve ifade özgürlüğünün ihalal edilmesi dile getirildi. Ayrıca, işgal edilen Kırım’da yerli Kırım Tatar halkının haklarının ihlali ve insan haklarını ihlal eden kişilere karşı yaptırımlar uygulanması konuları da müzakere edildi.” ifadelere yer verildi. 

ABD Kıyiv Büyükelçiliğinin aktardığına göre, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Ukrayna Misyonu Başkan Yardımcısı Vekili Pennington Kırım’ın Ukrayna kısmı olduğunu bir kez daha vurgularken, “Rusya’nın Kırım ve Donbas’ta devam eden insan hakları ihlallerine ilişkin derin endişelerini” dile getirdi.

Daha önce Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, NATO’nun Ukrayna Temsilciliği Başkanı Aleksandr Vinnikov ile bir araya gelerek işgal edilen Kırım’ın askerileştirilmesi sorununu görüştüğü bildirildi.

ABD
insan hakları ihlalleri
Kırım Ukrayna'dır
Bunlara da bakın: