Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilciliğinden işgalci Rusya'nın yasa dışı seferberlik çalışmalarına karşı açıklama!

Güncel
Manas
05 Temmuz 2022, 23:59
Manas
05 Temmuz 2022, 23:59

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilciliği, Rusya Federasyonu’nun geçici olarak işgal edilen bölgelerde, seferberlik hazırlığında olduğunu kaydetti. Temsilcilik, işgal altındaki Kırım sakinlerine seslenerek Kremlin yönetiminin, yasa dışı askere alma girişimlerine karşı neler yapılabileceğine dair bir açıklama yayımladı.

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilciliği, Kırım’ın işgalci yönetiminin yasa dışı seferberlik için hazırlık yaptığını kaydetti. Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilciliği, 4 Temmuz 2022 tarihinde sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, işgal altındaki Kırım’daki Ukrayna vatandaşlarının Ukrayna’ya karşı savaşmaya zorlanmasının planlandığını duyurdu. Temsilcilik, Kırım’da zorunluk askerlik komisyonunun oluşturulduğunu kaydederek, işgal altındaki yarımadadaki sakinlerin, savaşa gitmemek için ellerinden gelen her şeyi yapmaları gerektiğini ifade edildi.

İŞGALCİLERİN SEFERBERLİK GİRİŞİMİ ULUSLARARASI YASALARA AYKIRIDIR

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilciliği, Ukrayna vatandaşlarının işgalci devletin silahlı kuvvetlerinde askere alınması ve seferber edilmesinin uluslararası insancıl hukuk normlarının, özellikle de Sivil Nüfusun Korunmasına İlişkin IV. Cenevre Sözleşmesi’nin hükümlerinin ağır bir ihlali olduğunu aktardı.

Ayrıca Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilciliği, “Geçici olarak işgal edilen Kırım’daki vatandaşlarımızı, saldırgan ülkenin askeri oluşumlarına katılmamak için mümkün olan her şeyi yapmaya çağırıyoruz. İşgalcilerin kararını sabote edin! Hala seferberlikten kaçamıyorsanız ve savaşa katılmaya çekiliyorsanız, ilk fırsatta kendinizi esir olarak teslim edin. Dolayısıyla, er ya da geç, Ukrayna mevzuatının ve uluslararası hukukun öngördüğü sorumluluğu üstleneceksiniz. Ukrayna ile savaş için zorla seferber edilmiş olsanız bile.” diye vurguladı.

RUSYA’NIN UKRAYNA’YA KARŞI BAŞLATTIĞI SAVAŞ DEVAM EDİYOR

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.  Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden ve pek çok lider Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.