Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilciliği: Rusya’nın Kırım’da işlediği suçlar Lahey'e taşınacak

15 Nisan 2020, 10:59

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti Daimi Temsilciliği, Rus işgali altındaki Kırım’da Ukrayna vatandaşlarının mülkiyet haklarından mahrum edilmesinin uluslararası hukuku ihlal ettiğini vurguladı.

Ukrayna makamları, işgal altındaki Kırım’da askeri suçlarına bir yenisini daha ekleyen Rusya’nın, bu fiillerini, Lahey Uluslararası Ceza Mahkemesine taşıyacaklarını duyurdu.

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti Daimi Temsilciliğinin sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, işgal edilen Kırım’da Ukrayna vatandaşlarının mülkiyet edinme haklarının ellerinden alınmasının, uluslararası hukukun yeni bir ihlali olduğunu kaydetti.

Öte yandan, Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti Daimi Temsilciliğinden yapılan açıklamada, Rusya’nın bu tür eylemlerinin uluslararası insan hakları hukukunun açık bir ihlali olduğunu dile getirerek şu ifadeleri kullandı:

Şu anda Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, işgal edilen Kırım topraklarında işgalci devlet tarafından büyük ölçüde, devlet ve özel mülkiyetin ele geçirilmesi üzerine cezai soruşturma yürütülüyor.

işgalci Rusya
Kırım
Rus baskısı
Bunlara da bakın: