Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilciliği, Kırım Yürüyüşü katılımcıları konusunda endişeli

19 Şubat 2020, 09:57

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti Daimi Temsilciliği, Kırım Tatar Milli Meclisinin (KTMM) duyurduğu ve 3 Mayıs 2020’de gerçekleşmesi planlanan Kırım Yürüyüşü’ne katılacak olan kişilerin güvenliği için endişe ediyor.

18 Şubat 2020 tarihinde Kıyiv’de, Kırım’ın işgalini sonlandırmaya yönelik görüşlerin tartışıldığı basın toplantısında, Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Kırım Daimi Temsilcisi Anton Korineviç Kırım Yürüyüşü hakkında görüşlerini ifade etti. Korineviç “Bu eylemi, medyada duyurulmasından önce de biliyorduk. Bizim için en önemlisi vatandaşlarımızın güvenliği meselesi. Bu nedenle, tabi ki eylemin planlaması konusunda güvenlik konusuna özel önem verilmeli. Çünkü, o tarafta işgalci bir devlet var ve onlar her şeyi yapabilir.” ifadelerini kullandı. 

Korineviç’in Yardımcısı Tamila Taşeva da, işgal edilen Kırım tarafından yürüyüşe katılacak insanların güvenliğinin de tehlike altında olduğunu bildirdi. Taşeva konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

İnsanların güvenliği konusunda uyarılarda bulunduk. Hem Ukrayna tarafından gelecek kişilerin hem de Kırım tarafından katılacak olanların güvenliği korumak zorundayız. Bazı insanlar bu fikirleri çok aktif bir şekilde destekliyor, bazıları bu meselenin güvenlik faktörlerini anlıyor ve onların tutumu belirsiz.”

kırım yürüyüşü
Bunlara da bakın: