Ukrayna Cumhurbaşkanı Kırım Daimi Temsilcisi, işbirlikçilerin Türkiye ziyareti konusunda başvuru hazırlıyor

Güncel
Anife Bilal
13 Ekim 2019, 15:45
Anife Bilal
13 Ekim 2019, 15:45

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti Daimi Temsilciliğinin, Ukrayna Dışişleri Bakanlığına başvuru hazırladığı bildirildi.

Başvurunun Rusya Parlamentosunun alt kanadı Duma’ya seçilen Kırımlı işbirlikçi Ruslan Balbek ve sözde eski savcı Natalya Poklonskaya’nın İstanbul’da düzenlenen 3. Parlamento Başkanları Konferansına katılması ile ilgili olduğu aktarıldı. Bilindiği gibi işgal yönetimi savcısı Poklonskaya Kırım Tatar Milli Meclisini “terörist” ilan ederek, Kırım’daki faaliyetlerini durdurarak ve kapatmıştı.

Temsilcilikten yapılan açıklamada, “Kırımlı işbirlikçi temsilcilerin Türkiye ziyareti konusunda; Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilciliği, Ukrayna Dışişleri Bakanlığına işbirlikçilerin uluslararası etkinliklere katılmasını önlemek ve uluslararası arenada Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol (Akyar) kentinin işgalini tanınması girişimlerina engel olmak için gerekli önlemlerin alınması ve bu alanda mevcut çalışmaların sürdürülmesi yönünde başvuru yapmaya hazırlanıyor.” denildi.

Bilindiği gibi, Rus parlamentosu alt kanadı Duma’ya seçilen Kırımlı işbirlikçi Ruslan Balbek ve Kırım Tatar Milli Meclisini “terörist” ilan ederek, Kırım’daki faaliyetlerini durduran ve Meclisi kapatan sözde eski savcı Natalya Poklonskaya’nın İstanbul’da düzenlenen 3. Parlamento Başkanları Konferansına katıldığı bildirilmişti.