Ukrayna: Çocukların kaldığı 264 kurum güvenli bölgelere tahliye edildi

Güncel
Manas
14 Mayıs 2022, 04:29
Manas
14 Mayıs 2022, 04:29

Ukrayna’da savaşın yaşandığı bölgelerden sivillerin ve çocukların tahliyesi devam ediyor. Ukrayna Cumhurbaşkanının Çocuk Hakları Temsilcisi Darya Gerasimçuk, Rus ordusunun saldırılarına maruz kalan, çocukların gece gündüz kaldıkları 264 kurumun tahliye edildiğini ve 83’ünün Ukrayna’nın güvenli bölgelerine, 181’inin ise yurt dışına taşındığını duyurdu.

Ukrayna Cumhurbaşkanının Çocuk Hakları Temsilcisi Darya Gerasimçuk 13 Mayıs 2022 tarihinde, Ukrayna Medya Merkezi’ndeki bir bilgilendirme toplantısında, Rusya’nın ortaya koyduğu saldırılara rağmen çocukların tahliye edildiğini bildirdi. Gerasimçuk, yaklaşık 100’e yakın kurumun Ukrayna’ya yerleştiğini veya yurtdışına taşındığına dikkat çekerek, “Çocuklarımızı en çok kabul eden ülkeler arasında Polonya, tüm çocukların %47’sini kabul etti. Ayrıca; Almanya %14’ünü, İtalya yaklaşık %5’ini, Avusturya %6’sını, Türkiye ise %4’ünü kabul etti. Çocuklarımızı kabul eden ve onlara sıcak muamele eden ve uygun koşulları sağlayan tüm ülkelere minnettarız” dedi.

Gerasimçuk, Rus işgalcilerin eylemleri nedeniyle eğitim kurumlarına verilen zararla ilgili de en son verileri yayımladı.

DARYA GERASİMÇUK: İŞGALCİLER, 226 UKRAYNALI ÇOCUĞU ÖLDÜRDÜ

Ukrayna Cumhurbaşkanının Çocuk Hakları Temsilcisi Darya Gerasimçuk, “Çoğunluğu yetim veya ebeveyn bakımından yoksun çocuk statüsündeki çocukların gece gündüz kaldıkları toplam 264 kurum, kısmen veya çoğunlukla tahliye gerçekleştirdi. Bu 264 kurumdan 83’ü Ukrayna’da daha güvenli yerlere, 181’i ise yurt dışına taşındı. Ancak bu istatistik sürekli büyüyor, çünkü tahliyeye devam ediyoruz.” ifadesini kullandı.

Ayrıca Gerasimçuk, Rus işgalcilerin eylemleri nedeniyle eğitim kurumlarına verilen zararla ilgili en son verilere de dikkat çekerek, “Bilim ve Eğitim Bakanlığı bize, son verilere göre ülkede 1721 eğitim kurumunun hasar gördüğünü, 139 eğitim kurumunun ise tamamen yıkıldığını iletti” diye belirtti. Aynı zamanda, resmi rakamlar ışığında Rus işgalcilerin; 226 Ukraynalı çocuğu öldürdüğünün, 420’den fazla çocuğun da yaralandığının altını çizdi.