Ukrayna Cumhurbaşkanın Kırım Temsilciliğinden, 30 Ağustos Dünya Kayıplar Günü paylaşımı

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
30 Ağustos 2021, 17:23
Mehmet Berk Yaltırık
30 Ağustos 2021, 17:23

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’in Kırım Özerk Cumhuriyeti Temsilciliği, 30 Ağustos Dünya Kayıplar Günü’ne binaen Rusya Federasyonu tarafından işgal edilen Kırım’da kaybolan insanları hatırlatan bir paylaşımda bulundu.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’in Ukrayna Cumhurbaşkanın Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) Kenti Daimi Temsilciliği, 30 Ağustos Dünya Kayıplar Günü dolayısıyla Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da kaybolan insanları hatırlatan bir paylaşım yaptı. 

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’in Kırım Özerk Cumhuriyeti Temsilciliği, Facebook sayfasından yaptığı açıklama ile Dünya Kayıplar Günü’nün önemini vurgulayarak, 8 yıldır Rus işgalindeki Kırım’daki kaçırılma ve zorla kaybetme vakalarına dikkat çekildi.

RUS İŞGALİNDEKİ KIRIM’DA 45 KİŞİ KAYBOLDU, 15 KİŞİNİN AKIBETİ HALA BİLİNMİYOR!

Açıklamada 2014 yılında Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra yarımadada 45 kişinin kaybolduğu, 15 kişinin akıbetinin hala bilinmediği hatırlatıldı. Kayıp şahıslar arasında; Valeriy Vaşçuk,  İvan Bondarets, Vasıl Çernış, Timur Şaymardanov,  Seyran Zinedinov, İslyam Kapparov, Cevdet İslyamov, Eskender Apselyamov, Fedir Kostenko, Muhtar Arislanov, Arlen Terehov, Ruslan Ganiyev, Arsen Aliyev, Eskender İbrayimov ve Ervin İbragimov’un isimleri anıldı.

Ayrıca, Ukrayna güvenlik güçlerinin 36 zorla kaybetme vakasını araştırdığını, Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığının Kırım yarımadasında 400’den fazla yaşam ve sağlık hakkı ihlali, zorla kaybetme, hapis, adam kaçırma, işkence ve insanlık dışı muameleye ilişkin 270 ceza davasına ilişkin usuli rehberlik sağladığı ifade edildi. dava açtığı ve soruşturmalar çerçevesinde 19 kişiye suç duyurusunda bulunulduğu ifade edildi.

Paylaşımda son olarak şu ifadelere yer verildi: “Bu korkunç suçlarla ilgili gerçeklerin kamuoyu tarafından bilineceğine ve faillerin cezalandırılacağına inanıyoruz.Kayıp ailelerine destek sözlerimizi iletiyoruz! Sizlerle birlikte bekliyoruz!”