Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Yurt dışına çıkmak zorunda kalan Ukraynalıları geri döndüreceğiz

Güncel
Manas
20 Haziran 2022, 22:01
Manas
20 Haziran 2022, 22:01

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, savaştan dolayı yurt dışına çıkmak ve çeşitli ülkelerde sığınmacı olmak zorunda kalan yurttaşların geri dönmesi için çalışma başlatacaklarını kaydetti. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, “Evlerini terk etmek zorunda kalan vatandaşlarıma mülteci demek istemiyorum. Ben onların evlerine döneceklerine inanıyorum.” dedi. 

İşgalci Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaştan dolayı 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı ülkeyi terk etmek zorunda kaldı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, 20 Haziran 2022 tarihinde, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, yurt dışına sığınan vatandaşlarını Ukrayna’ya geri getireceklerini ve yeni güçlü Ukrayna’yı kuracaklarını kaydetti.

Savaşın başlangıcından bu yana 7,7 milyondan fazla insan Ukrayna'yı terk etti - İçişleri Bakanlığı'ndan veriler

“YURTTAŞLARIMIN EVLERİNE DÖNECEĞİNDEN ŞÜPHEM YOK”

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, “Savaşın 117. günündeyiz. Bu süre zarfında 5 milyondan fazla Ukraynalı evlerini terk etmek ve yurtdışına sığınmak zorunda kaldı. Evlerini terk etmek zorunda kalan vatandaşlarıma mülteci demek istemiyorum. Ben onların evlerine döneceklerine inanıyorum.” Rusya topraklarımızdan çıkar çıkmaz yurttaşlarımı ülkemize getirmek için için elimizden gelen her şeyi yapacağız.” diye belirtti.

Savaşın başlangıcından 16 Haziran’a kadar 7.704 milyon kişi Ukrayna’yı terk etti, 2.559 milyon kişi geri döndü. Ayrıca İçişleri Bakanlığı, BM Genel Kurulu’nun 2001 yılında aldığı karara göre 20 Haziran’ın Dünya Mülteciler Günü olarak kutlandığını hatırlattı.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.